Mamografija – tai krūtų rentgeno nuotrauka. Joje matomi rentgeno spinduliais gaunami krūties vidaus vaizdai, pagal kuriuos gali būti nustatomi bet kokie pakitimai. Mamografiją geriausia atlikti ciklo metu, kai krūtys mažiausiai skausmingos (pirmoji ciklo dalis). Prieš mamografiją, nereikia jokio pasiruošimo.
Tyrimo dieną rekomenduojama nenaudoti jokių kosmetikos priemonių (kremo, valomojo pieno, kvepalų, talko) ir nedevėti jokių papuošalų. Taip pat būtina atsinešti senas mamogramas, kad radiologas galėtų jas palyginti su naujomis.
KAS YRA MAMOGRAFIJA?
Mamografija – tai krūtų rentgeno nuotrauka, gaunama naudojant mažą rentgeno spindulių dozę. Ji atliekama naudojant mamografu vadinama prietaisą. Jame gali būti įrengta skaitmeninė sistema, leidžianti kompiuterizuotai apdoroti gautus vaizdus.
Mamografijos metu ieškoma radiologinių anomalijų, kurios gali pranašauti krūties vėžį.
Mamografija gali būti naudojamas:
Kaip organizuotos krūties vėžio patikros kampanijos dalis (patikra kas dvejus metus nuo 50 iki 74 metų amžiaus); Jūsų gydytojo, siekiant dažnesnės individualios patikros; Klinikinės krūtų apžiūros metu nustačius anomaliją; Kaip stebėjimo programos dalis po krūties vėžio gydymo. Šis tyrimas atliekamas tik Jums sutikus.
Mamogramos atliekamos naujausios kartos mamografu, todėl tyrimai atliekami greičiau ir su mažesne spinduliuote. Mamogramos atliekamos rentgeno manipuliatoriais, o vaizdus analizuoja radiologas, kuris prireikus gali papildyti tyrimą krūties ultragarsu.
Dažniausiai užduodami klausimai
Mamografiją rekomenduojama atlikti pirmoje menstruacinio ciklo dalyje, t. y. prieš ovuliaciją. Paprastai ciklas trunka 28 dienas, todėl optimalus laikas būtų 14 diena po menstruacijų.
Radiologijos specialistas pasakys, kaip teisingai atsisėsti ant aparato. Mamografija atliekama stovint, kai pacientė yra nuoga. Siekiant gauti geros kokybės analizę ir pamatyti visą krūtį, kiekviena krūtis paeiliui suspaudžiama tarp dviejų plokštelių, kad būtų išvengta persidengiančių vaizdų. Krūtų suspaudimo pojūtis kai kurioms moterims yra nemalonus, tačiau tai trunka tik kelias sekundes. Apsauginis įtaisas apsaugo krūtį nuo per didelio spaudimo. Kad krūtis būtų galima geriau apžiūrėti iš skirtingų kampų, padaromi keli vaizdai. Pagrindinis mamografijos tyrimas vidutiniškai trunka 10-15 minučių. Po to radiologas apžiūri krūtis ir, jei reikia, atlieka ultragarsinį tyrimą, kuris yra visiškai neskausmingas ir atliekamas nešvitinant. Jaunoms, nėščioms ar krūtimi maitinančioms moterims rekomenduojama atlikti tik krūtų ultragarsinį tyrimą, jei tyrimas atliekamas pirmą kartą.
Nacionalinės visuomenės sveikatos agentūros duomenimis, krūties vėžys sudaro trečdalį visų naujų moterų vėžio atvejų ir yra pagrindinė moterų mirties nuo vėžio priežastis. Nors ši patologija kartais aptinkama pasireiškus simptomams, daugumai moterų, sergančių krūties vėžiu, jokie simptomai nepasireiškia. Štai kodėl taip svarbu reguliariai tikrintis.