Turinio turinys
Kas yra nemiga? Kas padeda nuo nemigos?
Nemiga – tai miego sutrikimas, dėl kurio sunku užmigti, išsilaikyti ir išlaikyti miegą. Nemiga reiškia, kad žmonės negali trumpam užmigti; net jei ir užmiega, jie negali išlikti miegantys, nes negali užmigti giliai, o jei pabunda, negali vėl užmigti. Paprastai miego įpročių keitimas gali padėti nuo nemigos, tačiau, jei yra kita pagrindinė liga, gali būti vartojami ir vaistai.
Kas yra nemiga?
Nemiga gali būti trumpalaikė (ūminė) arba paveikti žmogų chroniškai.
Nemiga pagal nusiskundimų trukmę skirstoma į tris dalis: ūminė arba trumpalaikė nemiga, jei nusiskundimai trunka trumpiau nei vieną savaitę, poūmė nemiga, jei ji trunka nuo vienos savaitės iki trijų mėnesių, ir lėtinė nemiga, jei ji trunka ilgiau nei tris mėnesius.
Nemiga – visame pasaulyje paplitęs sutrikimas, nuo kurio kenčia įvairaus amžiaus ir lyties žmonės. Nemiga, kurios priežastys gali skirtis priklausomai nuo asmens, paprastai atsiranda dėl tokių veiksnių kaip nuolatinė miego valandų kaita, valgymas prieš miegą, streso sukelta depresija ir alkoholis.
Nemiga, kuri gali sukelti įvairių problemų socialinėje aplinkoje ir profesiniame gyvenime, verčia žmones blogai jaustis psichologiškai ir fiziškai.Šis jausmas yra psichologinis nemigos atspindys.
Sunkumas užmigti naktį, dažnos miego pertraukos, ankstyvas prabudimas ryte, dėl nemigos sumažėjusi energija dienos metu, agresyvi, įtempta asmenybės struktūra yra vieni iš dažniausių nemigos simptomų.
Nemiga paprastai pagerėja pakeitus miego režimą, tačiau jei nemigą sukelia sveikatos būklė, gali būti rekomenduojama vartoti vaistus.
Kas sukelia nemigą?
Dažniausios pagrindinės nemigos priežastys yra šios:
- Streso sukelta depresija
- Valgymas prieš miegą
- Nuolatinė miego valandų kaita
- Miego apnėja
- Neurologinės ligos
- Hormoninės problemos
- Neramių kojų sindromas
- Alkoholio vartojimas
- Fizinio aktyvumo stoka
Prie šių priežasčių taip pat galima priskirti tokias ligas kaip skydliaukės hiperaktyvumas ir širdies nepakankamumas.
Dažniausiai pasitaikančias nemigos priežastis galima išvardyti taip:
- Su stresu susijusi depresija
- Valgymas prieš miegą ir arbatos bei kavos gėrimas
- Nuolatinė miego laiko kaita
- Miego apnėja
- Neurologinės ligos
- Hormoninės problemos
- Neramių kojų sindromas
- Alkoholio vartojimas
- Fizinio aktyvumo stoka
- Per daug aktyvi skydliaukė
- Širdies nepakankamumas
- Kai kurie antidepresantai, vaistai nuo astmos ar kraujospūdžio
Kokie yra nemigos simptomai?
Jei jums sunku užmigti naktį, jei jūsų miegas nuolat nutrūksta arba jei kenčiate nuo abiejų šių simptomų, tai yra nemigos požymiai. Be jų, ankstyvas prabudimas ryte, mažai energijos dienos metu, įtempta ir agresyvi nuotaika, nesugebėjimas susikaupti dienos metu dėl prastos koncentracijos ir dažnos klaidos – tai simptomai, kuriuos pastebi nemiga sergantys žmonės.
Toliau išvardyti simptomai gali rodyti nemigą:
- sunkumai užmigti
- Nuolatinis miego pertraukimas
- Ankstyvas prabudimas ryte
- Mažai energijos dienos metu, nuovargis
- Įtempta ir agresyvi nuotaika
- Nesugebėjimas susikaupti dėl koncentracijos sutrikimo
- Dažnai daromos klaidos darbe ar kasdieniame gyvenime
Ką lemia miego trūkumas?
Miegas yra vienas iš pagrindinių veiksnių, reikalingų sveikam gyvenimui.Žmonių, turinčių miego problemų, gyvenimo kokybė prastėja, o jų psichinė ir fizinė sveikata patiria neigiamą poveikį.
Nemiga taip pat gali sukelti šias problemas:
- Dėmesio trūkumas dienos metu, nuovargio jausmas
- Ypatingas dirglumas, kai sunku susikaupti,
- Sumažėjęs darbingumas
- Depresija
- Aukštas kraujospūdis ir medžiagų apykaitos sutrikimai
- Nutukimo rizika
- Imuninės sistemos susilpnėjimas
Kaip diagnozuojama nemiga (insomnija)?
Norint diagnozuoti nemigą, pirmiausia atkreipiamas dėmesys į paciento nusiskundimus ir simptomus.Atlikus šiuos tyrimus, gali būti atliekamas kraujo tyrimas, siekiant ištirti, ar nėra medicininės ligos.
Neurologinis vaizdavimas, ypač magnetinio rezonanso tomografija (MRT), yra viena iš naudingiausių priemonių miego sutrikimams nustatyti.
Ar magnetinio rezonanso tomografija gali parodyti miego sutrikimus?
Taip, MRT gali parodyti miego trūkumo poveikį. Tyrimais nustatyta, kad 24 valandas trunkantis miego trūkumas lemia išmatuojamą smegenų žievės storio sumažėjimą ir funkcinio ryšio pokyčius smegenyse, kurie nustatomi MRT metodu. Šie rezultatai rodo, kad MRT yra jautri priemonė greitam miego trūkumo poveikiui smegenų struktūrai ir funkcijoms nustatyti.
Kaip gydoma nemiga?
Pirma, gydant nemigą reikėtų išsiaiškinti jos priežastis ir kilmę – kai kuriems pacientams, kenčiantiems nuo nemigos, labai padeda tik miego įpročių reguliavimas.Nemiga sergančius pacientus reikėtų informuoti apie kai kurias taisykles, nepriklausomai nuo priežasties.
Atsižvelgiant į nemigos tipą, pirmiausia reikėtų sureguliuoti gyvenimą, o po to pirmenybę teikti medikamentiniam gydymui, pavyzdžiui, melatonino papildams.
Lėtinę nemigą gali sukelti dienos metu padarytos klaidos arba kitos ligos, pavyzdžiui, miego apnėja, neramių kojų sindromas arba naktiniai panikos priepuoliai. Užuot pasirinkus medikamentus patogiam ir kokybiškam miegui, būtina nustatyti pagrindinę nemigą sukeliančią problemą ir atitinkamai suplanuoti gydymą.
Į ką reikėtų atsižvelgti gydant nemigą vaistais?
Psichikos sveikatos ligos yra dažna nemigos priežastis.Afektiniai sutrikimai, tokie kaip depresija, gali sukelti nemigą.
Jei nemiga yra psichinės sveikatos problemų kilmės, gydymas turėtų būti taikomas atsižvelgiant į priežastį. Tais atvejais, kai nemiga yra laikina, pirmiausia arba trumpalaikė, miego tabletės (hipnotikai) gali būti vartojamos ne ilgiau kaip vieną savaitę.
Iš esmės lėtinė nemiga miego tabletėmis negydoma. Prireikus, prižiūrint gydytojui, miego tabletės (hipnotikai) gali būti skiriamos ne ilgiau kaip 4-6 savaites, kad būtų palaužta paciento įtampa.
Miego tabletės, kurias pacientai vartoja atsitiktinai, be gydytojo patarimo, gali turėti neigiamų pasekmių. Taip yra todėl, kad pacientams laikui bėgant išsivysto tolerancija tokio tipo vaistams. Kitaip tariant, laikui bėgant dozė gali didėti siekiant to paties poveikio. Nutraukus vaistų vartojimą, skundas dėl nemigos grįžta sunkesne forma.
Kas tinka nuo nemigos?
Jei norite išvengti nemigos ir kokybiškiau miegoti, pirmiausia atkreipkite dėmesį į savo miego režimą, eikite miegoti tuo pačiu metu ir kelkitės tuo pačiu metu.Tačiau padėtų, jei netrukdytumėte naktiniam miegui miegodami dieną.Taip pat galite mankštintis, kad nuvargintumėte kūną ir lengviau užmigtumėte.Kita vertus, prieš miegą nereikėtų nieko valgyti, nereikėtų vartoti arbatos ir kavos, o prireikus galite vartoti melatonino papildų.
Metodai, kurie tinka nemigai gydyti:
- Eikite miegoti ir kelkitės tuo pačiu metu
- Miegokite tamsiame kambaryje, atokiau nuo elektroninių prietaisų.
- Stenkitės nemiegoti dienos metu
- Lengviau užmigti galima atliekant lengvus pratimus ir varginant kūną
- Nevalgykite, negerkite tonizuojančios arbatos ar kavos bent dvi valandos prieš eidami miegoti.
- Venkite streso
- Medituokite dėl atpalaiduojančių savybių
- Reguliariai ir sveikai maitinkitės
- Išbraukite iš savo gyvenimo alkoholį
- Jei reikia, vartokite melatonino papildus
Dažnai užduodami klausimai apie nemigą
Kas yra miegas?
Miegas – tai fizinio poilsio ir protinių funkcijų atsinaujinimo laikotarpis.Reguliarus miegas yra būtinas fizinei ir psichologinei sveikatai.
Nemiga ir miego režimo sutrikimai neigiamai veikia žmogaus sveikatą – nuo imuninės sistemos iki širdies sveikatos, nuo cukraus kiekio kraujyje iki smegenų funkcijų. Žmogaus biologinis laikrodis sukuria miego tvarką ir pasiskirstymą (ritmą) dienos metu. Šviesa yra vienas svarbiausių veiksnių, valdančių žmogaus biologinį laikrodį. Akių suvokiama šviesa pasiekia atitinkamą centrą smegenyse, kuris, priklausomai nuo šviesos kiekio (dieną ar naktį), siunčia stimuliuojančius arba slopinančius pranešimus į centrus, kurie išskiria medžiagas ir hormonus, skatinančius miegą arba budrumą (t. y. tai, kas neleidžia miegoti). Tai reiškia, kad būna laikotarpių, kai žmonės yra linkę miegoti arba negali lengvai užmigti, jei to nori.
Kokia yra miego nauda?
Miego metu sumažėja streso hormonų, o organizmas atsinaujina, persitvarko ir pasiruošia naujai dienai. Reguliarus miegas mažina nerimą (nerimo sutrikimą) ir depresiją; reguliariai miegantys vaikai turi geresnę atmintį, o reguliarus miegas mažina vaikų hiperaktyvumo riziką.
Kokia yra ideali miego trukmė?
Miego trukmė dėl genetinių veiksnių skiriasi ir yra individuali kaip pirštų atspaudai. Nors ji skiriasi priklausomai nuo žmogaus, žinoma, kad ji svyruoja nuo 4 iki 11 valandų.
Paprastai suaugusiesiems vidutiniškai pakanka 7-8 valandų miego. Kaip ir suaugusiesiems, vaikų miego trukmė ir valandos skiriasi priklausomai nuo genetinių veiksnių poveikio.
Ką rodo nemiga?
Visų pirma lėtinė nemiga gali būti lėtinio kūno skausmo, diabeto, širdies ligų, astmos, gastroezofaginio refliukso ligos (GERL), padidėjusios skydliaukės veiklos, depresijos, Parkinsono ligos ir Alzheimerio ligos pranašas.
Ar nemiga yra vienintelis miego sutrikimas?
Iš daugiau nei 80 nustatytų miego sutrikimų nemiga yra tas, kuris labiausiai trikdo žmonių miegą ir kuriuo jie dažniausiai skundžiasi dėl miego problemų.Iš tiesų dauguma pacientų, kurie kreipiasi į gydytoją dėl miego problemų, skundžiasi nemiga.
Kita vertus, pernelyg didelį mieguistumą, t. y. nuolatinį mieguistumą dienos metu ir pavargusį prabudimą, daugelis pacientų gali ignoruoti ir laikyti normaliu.
Nemiga yra tik vienas iš dešimčių nustatytų miego sutrikimų, o pacientai, kurie kreipiasi į gydytoją, gali ignoruoti gyvybiškai svarbesnes ar skubiasnes būkles dėl jų pasekmių. Pacientą, kuriam įtariamas miego sutrikimas, pirmiausia turėtų ištirti miego sutrikimų specialistas.
Kartais pacientui diagnozę galima nustatyti vien apžiūrėjus, o kartais miego tyrimai gali atskleisti pagrindines priežastis. Reikalingus tyrimus galima atlikti paciento namuose arba miego sutrikimų centre.
Ar lėtinė nemiga didina Alzheimerio ligos riziką?
Jei lėtinę nemigą turintis asmuo turi ir Alzheimerio ligos rizikos genų, Alzheimerio ligos rizika yra daug didesnė. Taip yra todėl, kad praradus per daug miego, smegenyse padaugėja amiloido ir jis pažeidžia smegenis.