Turinio turinys
Migrenos gydymas vaistais
Migrena – tai galvos skausmas, pasireiškiantis stipriu pulsuojančiu skausmu vienoje galvos pusėje dėl nenormalios smegenų veiklos ir kraujagyslių susiaurėjimo, kuris laikinai paveikia nervinius signalus. Dažni migreną sukeliantys veiksniai yra sumažėjęs estrogenų kiekis, alkoholio vartojimas, stresas, šaltas oras ir miego trūkumas. Migrenos priepuolio simptomai: padidėjęs jautrumas šviesai, garsui ir kvapams, pykinimas, vėmimas, regėjimo praradimas viena akimi, sunkumas kalbėti ir intensyvus vienos galvos pusės skausmas. Žinoma, kad migrena serga maždaug 20 % moterų ir 8 % vyrų.
Migrenos priepuoliai gali pasireikšti 1-2 kartus per metus arba kelis kartus per mėnesį. Galima sakyti, kad dažniausiai migrenos skausmas būna labai stiprus. Dėl galvos skausmą lydinčių veiksnių sergantiesiems migrena sunku atlikti kasdienius darbus. Vis dėlto, norint išsamiai diagnozuoti migreną, labai svarbus ilgas procesas ir gydytojo specialisto kontrolė.
Migrenos priepuoliai gali išsivystyti keturiais etapais: prodromas, aura, priepuolis ir postdromas.
Migrenos simptomai auros laikotarpiu dažnai prasideda palaipsniui, sustiprėja per kelias minutes ir gali trukti iki vienos valandos. Auroros laikotarpiu migrena pasireiškia matant ryškias dėmes arba šviesos spindulius, susilpnėjusiu regėjimu, pasunkėjusia kalba, galūnių, pavyzdžiui, rankų ir kojų, dilgčiojimu ir kūno tirpimu.
Skausmo periodu, nors dažnumas skiriasi, skausmas gali trukti iki 3 dienų skausmo periodu, kuris gali būti patiriamas bent kartą per mėnesį. Migrenos simptomai skausmo laikotarpiu yra pulsuojantis skausmas vienoje galvos pusėje, jautrumas šviesai, garsui, kvapui ir kontaktui, pykinimas ir vėmimas.
Postdromo laikotarpiu, po migrenos priepuolių jaučiamas išsekimas.
KAS SUKELIA MIGRENĄ?
Pagrindinė migrenos priežastis yra genetiniai veiksniai. Jei šeimoje yra sergančiųjų migrena, tikimybė susirgti migrena yra 40 %. Asmuo, kurio motina ir tėvas abu serga migrena, gali patirti migrenos nusiskundimų 75 %. Viena iš migreninio skausmo priežasčių yra hormoniniai pokyčiai. Dėl šios priežasties migrena dažniausiai pasireiškia moterims. Migrenos priepuoliai, kurie moterims yra 3 kartus dažnesni nei vyrams, gali sustiprėti dėl hormoninių pokyčių, ypač menstruacijų metu. Stiprių galvos skausmų padažnėjimą menstruacijų metu taip pat galima priskirti migrenai. Gali atsirasti pykinimas, vėmimas, jautrumas šviesai ir garsui. Paprastai jis būna vienpusis, intensyvus ir pulsuojantis.
KOKIE YRA MIGRENOS SIMPTOMAI?
- Pulsuojantis galvos skausmas
- pykinimas ir vėmimas
- jautrumas garsams, pavyzdžiui, šviesai ir triukšmui
- galvos svaigimas, alpulys ir sąmonės pokyčiai
- skambėjimas ausyse
- Neryški kalba
- Neryškus matymas ir sunkumai matant
- nuotaikos svyravimai, pavyzdžiui, depresija
- nuovargis ir maža energija
- Rankų ir kojų tirpimas
- Noras valgyti
- Sunkumas kalbėti
Kadangi migrenos priepuolio metu padidėja jautrumas šviesai ir garsui, jų poveikis gali sustiprinti skausmą. Migrena sergantys žmonės taip pat yra jautresni kvapams, todėl tokie kvapai kaip kvepalai gali sukelti pykinimą ir vėmimą.
Migrenos laikotarpis prieš pat stiprų galvos skausmą vadinamas „aura“. Migrenos aura atsiranda prieš prasidedant skausmui arba pirmojo skausmo atsiradimo metu. Ji trunka neilgai; paprastai trunka nuo 10 iki 30 minučių.
Regimoji aura: Pacientai apibūdina mirgančias mirgančias šviesas.
Jutiminė aura: Jutiminė migrenos aura – tai rankų ir liežuvio arba burnos ir žandikaulio tirpimas ir dilgčiojimas.
Stiprus, pulsuojantis galvos skausmas, sklindantis nuo kaklo.
Migrenai būdingas pulsuojantis arba šaudantis skausmas, paprastai stiprėjantis vienoje galvos pusėje. Tai būdingiausias migrenos simptomas.
Pykinimas ir vėmimas
Sergant migrena, kuri paprastai gali trukti nuo 6 valandų iki 2 dienų, žmogų taip pat gali kamuoti pykinimas ir vėmimas.
Jautrumas garsams, pavyzdžiui, šviesai ir triukšmui
Sergant tam tikromis migrenos rūšimis pasireiškia jautrumas šviesai ir triukšmui. Tai taip pat dažnas migrenos simptomas.
Galvos svaigimas, alpulys ir pakitęs sąmonės lygis
Migrena su galvos skausmu taip pat gali sukelti galvos svaigimą, alpimą ir pakitusį sąmonės lygį.
Spengimas ausyse
Migrena taip pat neigiamai veikia jutimo organus. Todėl migrena sergantiems pacientams pasireiškia spengimas ausyse.
Neryški kalba
Migrena sergantiems pacientams taip pat gali pasireikšti kalbos sutrikimų. Aiškiausias to rodiklis – nerišli asmens kalba.
KAS SUKELIA MIGRENĄ?
Nors tai priklauso nuo konkretaus žmogaus, migreną sukelia kai kurie maisto produktai, pavyzdžiui, sūris ir šokoladas, valgymo praleidimas, valgymo atidėjimas ir nepakankamas vandens vartojimas. Miego režimas taip pat yra svarbus migrenos veiksnys. Per mažas arba per ilgas miegas, intensyvus fizinis krūvis ir ilgos kelionės taip pat gali sukelti migreną ir sukelti skausmą.
Kitus migreną sukeliančius veiksnius galima išvardyti taip:
- aplinkos veiksniai, pavyzdžiui, triukšmas ir oro tarša
- labai ryškios ir mirksinčios šviesos
- aštrūs kvapai
- klimato pokyčiai
- moterų hormoniniai pokyčiai
Reikėtų saugotis maisto produktų ir gėrimų, kurie gali sukelti migreną, pavyzdžiui, šokolado, kakavos, pupelių, džiovintų pupelių, lęšių ir sojų produktų, įvairių jūros gėrybių, subproduktų, alkoholinių gėrimų, greito paruošimo mėsos ir vištienos sultinio tablečių, konservų, brandintos kavos ir rūgščių gėrimų, figų, razinų, papajų, avokadų, bananų ir raudonųjų slyvų, žemės riešutų sviesto.
KAIP DIAGNOZUOJAMA MIGRENA?
Pirmasis migrenos gydymo procesas yra klinikinės diagnozės nustatymas po to, kai gydytojas įvertina migrena sergančio paciento nusiskundimus. Reikėtų ištirti ankstesnę žmonių, turinčių migrenos nusiskundimų, anamnezę, o po galvos ir kaklo srities apžiūros sudaromas individualus gydymo planas, atsižvelgiant į priežastį. Apžiūros metu turėtų būti ištirtos raumenų struktūros. Trigerinis taškas kaklo ir nugaros srityje, pavyzdžiui, raumenų susitraukimas ir ausų skausmas, taip pat gali sukelti vienpusį akių ir veido skausmą, prasidedantį nuo kaklo.
Reikėtų nustatyti, kiek pacientas vartoja vandens, kaip maitinasi, koks jo miego režimas, streso lygis, aplinkos sąlygos ir virškinimo sistemos sveikata. Nes fiziologiniai sutrikimai taip pat gali sukelti skausmą bei suteikti pernelyg didelį skausmo suvokimą. Šiandien daugelis žmonių patiria kaklo ir nugaros skausmus, o šalia jų atsiradę galvos skausmai dažnai painiojami su migrenos diagnoze. Sergant migrena būtinas daugiadisciplininis požiūris, kuriame dalyvautų neurochirurgijos, neurologijos, psichiatrijos ir fizioterapijos skyriai. Tyrimai rodo, kad 53 proc. pacientų iš tikrųjų kenčia skausmą dėl psichogeninių veiksnių arba psichologinių sutrikimų, kurie išsivysto po ligos. Dėl šios priežasties kiekvienam pacientui taikyti tą patį metodą nėra teisingas požiūris.
Migrenos tipai yra labai svarbūs tinkamam gydymui. Norint teisingai įvertinti migreną, reikia kreiptis į gydytoją specialistą. Dažniausiai pasitaikantis migrenos tipas yra „migrena be auros“. Daugumai migrenos skausmu sergančių žmonių yra migrena be auros. Sergantiesiems migrena su aura, kita migrenos rūšimi, kartais gali būti priepuolių be auros.
Įtarus kai kurias smegenų ligas, atliekami tyrimai joms atmesti. Pacientams, kuriems kartojasi galvos skausmas, reikėtų atlikti galvos smegenų MRT ir ištirti ligas, kurios gali imituoti migreną.
KAIP GYDOMA MIGRENA?
Pacientai gali atsikratyti migrenos priepuolių teisingai diagnozavus ir tinkamai suplanavus gydymą. Gydant migreną, jei diagnozavus migreną skausmas pasireiškia nedažnai, planuojamas krizinis gydymas, skirtas skausmo priepuoliams malšinti. Kai priepuoliai kartojasi 1-2 kartus per savaitę ar dažniau, turėtų būti atliekamas profilaktinis gydymas. Gydant migreną, kartais skausmo priepuoliai gali išnykti arba jų dažnumą ir stiprumą galima sumažinti tik pašalinus migreną sukeliančius veiksnius (pavyzdžiui, alkį, nemigą ir hormonų vartojimą). Taip pat gydant migreną labai svarbūs ir specialistų kontroliuojami vartojami vaistai. Gyvenimas be skausmo gali trukti daugelį metų, jei gydytojo kontroliuojami vaistai vartojami tik kartą per dieną.
Norint veiksmingai gydyti galvos skausmą, labai svarbu vartoti vaistus ir keisti kasdienio gyvenimo įpročius. Jei neplanuosite savo kasdienio gyvenimo pagal migreną, vien vaistų nuo migrenos vartojimas nebus naudingas.
- Galvos skausmo kalendoriaus arba galvos skausmo dienoraščio vedimas
- Mažiau arba daugiau miegoti
- Reguliari mankšta
- Mokymasis, kaip susidoroti su stresu
- tinkamo svorio pasiekimas
- Vengti alkoholio
Migrenos gydymas vaistais
Nors medikamentų vartojimas migrenai gydyti yra vienas pirmųjų į galvą ateinančių prevencijos būdų, juos reikia vartoti tik gydytojui specialistui patarus. Tinkami vaistai nuo migrenos gali nutraukti migrenos priepuolius. Jei migrenos skausmą lydi pykinimas, gali būti naudinga vartoti vaistus, kurie kartu apsaugo nuo pykinimo ir migrenos skausmo. Tačiau vaistų nuo migrenos negalima vartoti rekomendavus bičiuliui ar draugui.
Vaistas nuo migrenos, kuris tinka Jūsų draugui, gali netikti Jums. Jei vartojate vaistus nuo migrenos, vienas svarbiausių dalykų, į kurį turėtumėte atkreipti dėmesį, yra tai, kad vaistus visada turėtumėte turėti su savimi. Vaistus nuo migrenos naudinga vartoti iš karto, kai tik suprantate priepuolio simptomus. Kuo anksčiau jis pavartojamas, tuo veiksmingesnis yra.
Taip pat ir vartojant vaistus nuo migrenos 2-3 dienas per savaitę, po kurio laiko organizme išsivystys tolerancija ir jie pradės tapti migrenos skausmo priežastimi. Tai gali apsunkinti migrenos gydymą. Jei vaistai nuo migrenos nepadeda, o priepuoliai per dažni ir stiprūs, turėtumėte išbandyti „prevencinį gydymą“. Profilaktinio gydymo metu vartojami vaistai skiriasi nuo skausmą malšinančių vaistų ir yra labiau skirti migrenos slenksčiui padidinti.
Migrenos gydymas botoksu
Dar vienas migrenos gydymo būdas – botoksas, kuris naudojamas veido raukšlėms naikinti. Suvokimas, kad pacientams, sergantiems migrena, vartojant botoksą sumažėjo galvos skausmai, atvėrė kelią botokso naudojimui migrenai gydyti. Tyrimai parodė, kad botokso taikymas yra veiksmingas gydant lėtinę migreną, kuri apibrėžiama kaip į migreną panašūs galvos skausmai, trunkantys 15 ar daugiau dienų per mėnesį ilgiau nei 3 mėnesius. Manoma, kad toks poveikis pasireiškia dėl to, kad botoksas apsaugo nuo uždegiminio skausmo slopindamas tam tikrų neuromediatorių išsiskyrimą nervų galūnių vietose. Gydant migreną, botoksas vartojamas į kaktą, smilkinius, pakaušį ir kaklą.
Botoksas, kuris kosmetiniais tikslais naudojamas tik veido srityje, gydant migreną į tam tikrus taškus kaktos, smilkinių, sprando ir kaklo srityse poodinėmis botulino toksino injekcijomis. Daugeliu atvejų, kadangi aplikacijų poveikis trunka apie 3-4 mėnesius, gydymą reikia kartoti, kad jis būtų tęsiamas. Kad gydymas botoksu nuo migrenos būtų patikimas, jį turėtų taikyti neurologas.
Migrenos gydymas vakcina nuo migrenos
Migrenos vakcina, dar vadinama migrenos injekcija, pastaraisiais metais yra vienas iš svarbiausių migrenos gydymo metodų. Nustatyta, kad organizme esanti molekulė, vadinama CGRP, veiksmingai veikia migrenos skausmo ir priepuolių atsiradimą. Užkirsti kelią priepuoliams siekiama naudojant migrenos vakciną, kuri pagrįsta antikūnų, sukurtų prieš skausmą sukeliančią medžiagą, vadinamą CGRP, skyrimo principu lėtinės migrenos ir migrenos su aura atveju.
Migrenos gydymas nervų terapija
Neuroterapijos gydymas, kuris buvo atrastas 1926 m. gydant pacientą, sergantį migrena, yra pasaulyje ir Turkijoje nuo 2008 m. taikomas metodas. Neuroterapija – tai gydymas adatomis su trumpai veikiančiais vietiniais anestetikais. Jis pagrįstas autonominės nervų sistemos reorganizavimu. Jis beveik neturi komplikacijų ir gali būti taikomas visoms amžiaus grupėms, įskaitant nėščias moteris. Neuronų terapija ir holistinis požiūris padidino migrenos gydymo sėkmės tikimybę. Priklausomai nuo migrenos laipsnio, nervų terapija gali būti palaikoma kombinuotu gydymu, pavyzdžiui, trigerinių taškų injekcijomis, manualine terapija, ganglijų blokavimu, vaistais ir parinkimu.
KOKIE MAISTO PRODUKTAI SUKELIA MIGRENOS PRIEPUOLIUS?
Maisto produktai, sukeliantys migreną, gali būti apibendrintai vadinami sūriais ir maisto produktais, kurių sudėtyje yra tiramino. Tyraminas atsiranda dėl baltymų skilimo, kai maistas laukia. Tiramino kiekis taip pat padidėja daug baltymų turinčiuose brandintuose maisto produktuose. Galima sakyti, kad ypač sūriai ir vynai, alkoholiniai gėrimai ir perdirbta mėsa sukelia migreną, nes juose yra daug tiramino. Kaip atsakymą į klausimą, kurie sūriai dėl didelio tiramino kiekio labiau veikia migreną, galima paminėti Rokforą ir panašius pelėsinius sūrius (stiltoną, gorgonzolą), čederį, fetos sūrį, mocarelą, parmezaną, šveicarišką sūrį.
Alkoholis: Raudonasis vynas, alus, viskis ir šampanas nekenkia migrenai. Jie gali greitai sukelti migreninius skausmus.
Maisto konservantai: Maisto konservantai sukelia migreną, nes juose esantys nitratai plečia kraujagysles.
Šaltas maistas: Šaltas maistas, vartojamas fizinio krūvio, vaikščiojimo ar karšto oro metu, ypač pakilus kūno temperatūrai, kai kuriems žmonėms gali sukelti migrenos skausmą. Skausmas, ypač kaktos ir smilkinių srityje, paprastai trunka kelias minutes. Migreną taip pat gali sukelti per didelis šaltis.
Be šių, maisto produktų, kurie nėra tinkami migrenai gydyti, galima išvardyti šiuos:
- Riešutai ir riešutai
- rūkyta arba džiovinta žuvis
- Kepti mieliniai gaminiai (pyragai, naminė duona, sumuštinių duona)
- Bananai, citrusiniai vaisiai (apelsinai, mandarinai, citrusiniai vaisiai ir kt.), kiviai, ananasai, avietės, raudonosios slyvos. Kai kurie džiovinti vaisiai (datulės, figos, vynuogės)
- Sriubos, pagamintos su mėsos sultiniu (netaikoma tikram sultiniui)
- Aspartamas ir kiti saldikliai
DAŽNIAUSIAI UŽDUODAMI KLAUSIMAI APIE MIGRENĄ
Kaip atpažinti migreną?
Migrena – tai galvos skausmo rūšis, kuriai būdingi pulsuojančio ir pulsuojančio vienos galvos pusės skausmo priepuoliai, pasireiškiantys kartu su tokiais simptomais kaip pykinimas, vėmimas ir jautrumas. Tokių simptomų patyrimas yra migrenos diagnostinis fizinis ir psichinis simptomas.
Kaip žmogus sužino, kad serga migrena?
Migrenos liga reiškia kur kas daugiau nei nemalonų galvos skausmą. Migrenos atveju varginantys, pulsuojantys ir vienpusiai galvos skausmai, pykinimas, vėmimas ir jautrumas šviesai ar garsui taip pat rodo migrenos ligą.
Kas sustabdo migrenos priepuolį?
Galvos ir kaklo srityje galima dėti karštus arba šaltus kompresus. Šalti kompresai turi nuskausminamąjį poveikį ir gali sumažinti skausmą. Karšti kompresai gali atpalaiduoti įsitempusius raumenis.
Kiek laiko trunka migrenos skausmas?
Prasidėjus migrenos priepuoliui, galvos skausmas gali trukti nuo 4 valandų iki 3 dienų. Visiškas migrenos galvos skausmas, įskaitant prodromą, aurą, priepuolį ir postdromą, gali trukti nuo 1 dienos iki 1 savaitės.
Ar stresas sukelia migreną?
Nemaža dalis migrenos priepuolius patiriančių žmonių kaip dažną priepuolį sukeliančią priežastį nurodo stresą. Streso ir galvos skausmo ryšys moterims gali būti stipresnis nei vyrams. Jei pusę mėnesio praleidžiate su migrena, jums būdingas aukštas streso lygis.
Kaip jaučiasi migrena?
Pagrindinis migrenos simptomas yra stiprus galvos skausmas, kuris pasireiškia vienoje galvos pusėje. Kai kurių priepuolių metu skausmas gali pasireikšti abiejose galvos pusėse ir net paveikti veidą bei kaklą. Paprastai skausmas apima vidutinio stiprumo arba stiprų pulsuojantį pojūtį.
Kas yra migrena be galvos skausmo?
Migrena be galvos skausmo, dar vadinama acefalgine migrena ir tyliąja migrena, yra migrenos rūšis, kai pacientui pasireiškia kiti simptomai, pavyzdžiui, aura (regos sutrikimas), galvos svaigimas, pykinimas, jautrumas šviesai ir garsui.
Kas yra migrenos aura?
Migrenos aura – tai jutimo sutrikimai, įskaitant regėjimo dėmes ir blyksnius. Pasitaiko tokių problemų, kaip spengimas ausyse, galvos svaigimas ir kalbėjimo sutrikimai. Ji pasireiškia prieš migrenos priepuolį arba jo metu.
Kokius pratimus turėtų atlikti sergantieji migrena?
Tyrimai rodo, kad lengvi pratimai yra labai svarbi migrenos gydymo priemonė. Lengvi pratimai gali sumažinti migrenos priepuolių dažnumą ir sunkumą ir gali būti naudingi prevenciškai gydant migreną. Jei kenčiate nuo migrenos skausmo, galite laikytis reguliarios aerobikos pratimų programos, kuri jūsų per daug nenuvargintų. Be to, jei jus kamuoja migrena, bėgiojimas, plaukimas, šokiai, važinėjimas dviračiu ir greitas ėjimas yra vienos iš mankštos galimybių, kurias galite rinktis.
Ar migrena sukelia depresiją?
Depresijos ir nerimo simptomai dažniau pasireiškia žmonėms, kenčiantiems nuo lėtinio migrenos skausmo. Lėtinės migrenos apibrėžimas – tai galvos skausmai kas antrą dieną ar dažniau 3 mėnesius. Net jei jūsų migrenos skausmas nėra lėtinis, jei sergate depresija ir nerimu, dėl to migrenos skausmas sustiprės. Gydant migreną labai svarbu gydyti depresiją ir nerimą.
Ar kofeinas naudingas sergant migrena?
Kofeinas yra naudingas migrenai gydyti. Pridėjus kofeino į vaistus nuo migrenos, vaistai nuo galvos skausmo tampa beveik 40 % veiksmingesni. Nors kofeino turintys vaistai yra naudingi, kofeino turintys maisto produktai nerekomenduojami. Kava, arbata, gaivieji gėrimai ar šokoladas gali padaryti žmogų jautresnį pakartotiniams galvos skausmams. Visus vaistus nuo migrenos reikia vartoti prižiūrint gydytojui.