Turinio turinys
Skoliozė – tai stuburo deformacija, dėl kurios stuburas išlinksta į šoną (į dešinę arba į kairę pusę) ir trimačiame vaizde sudaro S arba C formą. Žiūrint į kūną be skoliozės iš nugaros, stuburas atrodo tiesus, tačiau skoliozės kamuojamam žmogui atsiranda nenormalus stuburo išlinkimas.
Kas yra skoliozė (stuburo iškrypimas)?
Skoliozė – tai stuburo deformacija, galinti sukelti laikysenos sutrikimą, kai stuburas yra išlinkęs į dešinę arba į kairę 10 laipsnių ar daugiau ir rentgeno nuotraukose atrodo S arba C formos. Šis išlinkimas gali atsirasti abiejose stuburo pusėse ir skirtingose stuburo dalyse. Vaikams ir paaugliams skoliozė apibrėžiama kaip nežinomos priežasties idiopatija. Manoma, kad šiai ligai išsivystyti svarbūs keli veiksniai.
Sunkūs išlinkimai turi įtakos plaučiams, todėl jie atitinkamai gydomi. Be to, ortopedijos specialistai dažnai gali dirbti su pacientais, kad kreivakaklystė neprasidėtų iki tokio lygio.
Skoliozės kreivumai apibūdinami kaip didieji ir mažieji kreivumai.Vieta, kurioje kreivė yra ryškiausia, t. y. kurioje slanksteliai labiausiai pasisuka nuo vertikalios ašies ir labiausiai nutolsta nuo vidurio linijos, vadinama viršūne. Skoliozė vadinama pagal tai, kuriame stuburo lygyje yra viršūnė.Jei viršūnė yra kaklo srityje, ji apibrėžiama kaip kaklo skoliozė, jei juosmens srityje – kaip juosmens skoliozė, o jei nugaros srityje – kaip krūtinės skoliozė. Kartais ji gali būti pastebima daugiau nei vienoje srityje vienu metu: Pavyzdžiui, kai ji yra ir nugaroje, ir apatinėje nugaros dalyje, ji apibrėžiama kaip krūtinės ir juosmens skoliozė.Paprastai ji dažniau pasitaiko nugaros (krūtinės) srityje.
Skoliozė (stuburo iškrypimas) laipsniais
Skoliozė gali progresuoti, išlikti tokia pati arba retai pagerėti.Dviejų ar daugiau tyrimų iš eilės metu 5 ar daugiau laipsnių stuburo iškrypimo padidėjimas, jei iškrypimas viršija 20 laipsnių, ir 10 laipsnių padidėjimas, jei iškrypimas mažesnis nei 20 laipsnių, laikomas progresavimu.Dvigubos kreivės, kreivės nugarinėje srityje, moteriška lytis, didelis kreivumo laipsnis diagnozės nustatymo metu, kreivės, diagnozuotos iki 10 metų amžiaus, yra linkusios progresuoti.Mažesniems nei 30 laipsnių išlinkimams būdingas labai mažas progresavimo dažnis.
Chronologinė klasifikacija
Kūdikystė: 0-2 metai
Nepilnametystės laikotarpis: 3-9 metai
Paauglystė:10-17 metų
Suaugusiųjų amžius: 18 metų ir vyresni
Klasifikavimas pagal vietą
Nagrinėjant anatominę skoliozės struktūrą, ją galima klasifikuoti į kaklo slankstelius, kaklo ir viršutinę nugaros dalį, regioninius nugaros slankstelius, apatinę nugaros dalį ir juosmens slankstelius, regioninius juosmens slankstelius.
Kampinė klasifikacija
Kampinei skoliozei klasifikuoti naudojami magnetinio rezonanso tyrimai.Atlikus vaizdinimo metodą, stuburo iškrypimas diagnozuojamas pagal kampą. Šis metodas ypač naudingas sprendžiant dėl chirurginės intervencijos poreikio sergant skolioze.
Mažesni nei 10 laipsnių kampai: Šis laipsnis, medicinos kalba vadinamas „stuburo asimetrija“, neturi jokios įtakos asmens sveikatai.Norint gydyti iškrypimą, kreivumas turi būti didesnis nei 10 laipsnių. Mažo laipsnio kreivumas nekelia skoliozės pavojaus ateityje, todėl pacientas turėtų būti reguliariai tikrinamas.Šiuo atveju svarbu nustatyti, ar skoliozė progresuoja, ar ne.
Kampai nuo 20 iki 40 laipsnių: Nuo 20 iki 40 laipsnių išlinkimai dažniausiai pastebimi paauglystėje. Esant šiam laipsniui, kuris laikomas vidutinio laipsnio skolioze, labai veiksminga mankšta, fizinė terapija ir korsetas.
40 laipsnių kampai: 40 laipsnių skoliozės kreivės iš esmės baigia augti ir progresuoti. Kad būtų galima atlikti chirurginę intervenciją, nugaros kreivumas turi būti didesnis nei 45-50 laipsnių, o juosmens srityje – 40 laipsnių.
Kokie yra skoliozės (stuburo iškrypimo) simptomai?
Skoliozės, pasireiškiančios pakrypimu į vieną pusę, simptomai yra šie:
– Viena mentė yra labiau išsikišusi nei kita.
– Vienas klubo sąnarys yra labiau iškrypęs nei kitas
– viena krūtinės ląstos pusė išsikišusi į priekį
– Pasikeitusi stuburo forma
– nugaros skausmas, jei skoliozė pažengusi
– Sunkumai sėdint ar stovint
– Galva nėra vienoje linijoje su likusia kūno dalimi
– Rankų, esančių šalia kūno, formos skirtumai, kai stovima tiesiai
– Aukščio skirtumas nugaros šonuose pasilenkus į priekį
– Asimetriškas šonkaulių vaizdas iš priekio arba iš nugaros
Skoliozės simptomai gali būti panašūs į kitų stuburo sutrikimų ar deformacijų simptomus.Ji taip pat gali būti traumos ar infekcijos pasekmė.
Kas sukelia skoliozę (stuburo iškrypimą)?
Skoliozė yra nenormalus stuburo iškrypimas. Jei stuburo iškrypimas rentgeno nuotraukoje yra 10 ir daugiau laipsnių, jis apibrėžiamas kaip skoliozė. Skoliozės, kuri paprastai pasireiškia vaikystėje arba paauglystėje, priežastis nėra tiksliai žinoma.
Ji atsiranda dėl įvairių veiksnių. Šie veiksniai išvardyti toliau:
– Genai
– Hormonai
– Ląstelių struktūros pokyčiai
Kai kuriais atvejais, ypač vaikams, jei yra kita liga ar sutrikimas, skoliozė atsiranda dėl to, kad stuburas išlinksta. Šios būklės paaiškinamos taip:
– Įgimti veiksniai, kurie atsiranda stuburo vystymosi metu, kai kūdikis yra gimdoje
– Genetinės ligos, atsirandančios dėl genų pokyčių
– stuburo traumos
– Nervų ir raumenų ligos, pažeidžiančios nervus, kurie siunčia pranešimus raumenims
– Augliai, kurie gali sukelti fizinius stuburo pokyčius
Kaip diagnozuojama skoliozė (stuburo iškrypimas)?
Siekiant diagnozuoti skoliozę, po gydytojo specialisto apžiūros ištiriama jūsų ligos istorija.Be ligos istorijos, nustatoma, ar šeimoje yra skoliozės atvejų.Šiuo metu gydytojas specialistas gali nukreipti asmenį pas gydytoją ortopedą.
Specialistai gydo skoliozės sukeltas kaulų ir raumenų ligas.
Skoliozės formą ir laipsnį atskleidžia rentgenogramos. Dažniausiai tam naudojamas metodas yra Cobb kampas. Skoliozė stebima naudojant Cobb kampą ir sprendžiama dėl augimo amžiaus bei tinkamų gydymo metodų. Cobb kampas matuojamas linijomis, nubrėžtomis ant viršutinės stuburo ribos, kur prasideda išlinkimas, ir apatinės stuburo ribos, kur baigiasi išlinkimas. Analizuojamas kampas tarp ant šių linijų nubrėžtų statmenų, t. y. slankstelio ašies, kurioje prasideda iškrypimas, ir slankstelio ašies, kurioje iškrypimas baigiasi.
Skoliozės (stuburo iškrypimo) gydymas
Skoliozės gydymas apima nechirurginius stuburo iškrypimo kontrolės metodus, pavyzdžiui, įtvarus, fizioterapiją, įskaitant skoliozės pratimus, ir chiropraktiką, taip pat chirurgines procedūras, įskaitant stuburo sintezę arba skoliozę su diržais (be sintezės).Gydymo metodo pasirinkimas priklausys nuo stuburo iškrypimo dydžio.Paprastai, esant mažesniam nei 20 laipsnių išlinkimui, laikomasi proceso ir stebimas išlinkimo dydis.Jei kreivumas didesnis nei 20 laipsnių, taikomi skoliozės įtvarai, skoliozės pratimai ir, jei reikia, chirurginės procedūros su sinteze arba be jos.
Specialisto stebėjimas paprastai rekomenduojamas, jei Kobbo kampas yra mažesnis nei 15 laipsnių, ypač vaikams, kurie dar nepradėjo augti.Specialius skoliozės pratimus ir reabilitacijos programas reikėtų tęsti tiems, kurių Cobb kampas yra 15-20 laipsnių.Vaikams, kurių Cobb kampas viršija 25 laipsnius, turėtų būti taikomos intensyvios skoliozės reabilitacijos programos.
Nechirurginis (konservatyvus) gydymas
Nechirurginis skoliozės gydymas apima skoliozės įtvarus, skoliozės pratimus ir skausmą malšinančius vaistus.
Skoliozės įtvaras skoliozės neišgydo ir kreivės nepanaikina, tačiau paprastai neleidžia kreivei didėti ir toliau progresuoti.
Skausmui malšinti, naudojami be recepto parduodami vaistai nuo skausmo, kurie malšina skoliozės sukeltą skausmą.Be receptinių skausmą malšinančių vaistų, taip pat gali būti vartojami gydytojo paskirti skausmą malšinantys vaistai.
Skoliozę galima sustabdyti naudojant skoliozės pratimus.Šios pratimų programos ypač veiksmingos vaikams, kurių skoliozė viršija 15 laipsnių, pradedant nuo 7 metų amžiaus. Skoliozės pratimai taip pat gali duoti gerų rezultatų pacientams, kurių skoliozė viršija 40 laipsnių.
Be tokių metodikų kaip „Bobath“, „Vojta“, „Katharina Schroth“, pratimų programose gali būti taikomi ir klasikiniai tempimo bei stiprinimo pratimai. Ypač atsižvelgiant į tai, kad skoliozės reabilitacijoje svarbų vaidmenį atlieka psichologiniai veiksniai, intensyvios mankštos programos daro didelę įtaką paaugliams. Su grupine psichologija veikiantys paaugliai užmezga aukšto lygio bendravimą su bendraamžiais, kurie turi bendrų problemų.
Skoliozės (stuburo iškrypimo) operacija
Skoliozės operacija – tai metodas, taikomas, kai stuburo iškrypimas viršija 50 laipsnių. Skoliozės operacija yra saugi operacija, atliekama skoliozės pacientams, kurie nereaguoja į nechirurginį gydymą.
Iš esmės taikomi du skoliozės gydymo būdai.Tai užpakalinė intervencija ir priekinė intervencija. Taikant užpakalinį metodą, naudojama nugaros sritis.Chirurginės operacijos tikslas – stebėti visus pacientus ankstyvuoju laikotarpiu, sustabdyti progresavimą, pašalinti kosmetines problemas ir pašalinti skausmą bei neurologinius radinius, jei tokių yra.
Būtiniems pacientams gali būti įmanoma atstatyti stuburą taikant ankstyvąsias intervencijas ir paprastas chirurgines procedūras.Svarbiausia šiame etape – tinkamu laiku atlikti tinkamą operaciją ir apsaugoti nugaros smegenis, koreguojant stuburo ir kaulų struktūrą.
Naudojant skoliozės operacijos metu naudojamus vaizdavimo prietaisus ir specialias priemones, apsaugančias nuo nugaros smegenų ir nervų pažeidimo, sėkmės rodikliai pasiekė itin aukštą lygį. Atliekant šias operacijas svarbu nepamiršti, kad pacientas ir jo šeima daugelį metų bendraus su gydytojais ir kad skoliozės gydymas reikalauja ilgalaikio stebėjimo.
Vaikų skoliozės (stuburo iškrypimo) gydymas
Lytinio brendimo laikotarpiu, kai pastebimi pirmieji augimo požymiai, t. y. plaukų augimas, balso pokyčiai, padidėjęs ūgis, mergaičių krūtų išsivystymas ar menstruacijos, reikėtų būti labai atsargiems ir vaikus būtinai gydyti.Kadangi šių vaikų sulinkimo greitis ir rizika yra didesnė, reikėtų apskaičiuoti progresavimo riziką, o ne Cobbo kampo laipsnį, ir atitinkamai planuoti gydymą.
Vaikams, kuriems yra didelė progresavimo rizika, be kineziterapijos ir reabilitacijos priemonių, būtinai reikėtų naudoti įtvarą.Gydymas korsetu turėtų būti tęsiamas nuo 16 iki 23 valandų per parą, priklausomai nuo augimo būklės ir lenkimo laipsnio, ir tol, kol baigsis augimas.Chirurginis gydymas gali būti taikomas, jei Cobb kampas viršija 50 laipsnių, asmenims, kuriems yra didelė progresavimo rizika ir kuriems gydymas korsetu yra nesėkmingas.Atliekant skoliozės operaciją, stuburas perkeliamas į vidurinę liniją naudojant plokšteles ir varžtus, kartais šie metalai tokiems vaikams lieka organizme visam laikui. Taip pat reikėtų žinoti, kad operacija gali sukelti problemų vėlyvuoju laikotarpiu.
Degeneracinės skoliozės gydymas (Suaugusieji)
Suaugusiesiems, sergantiems degeneracine skolioze, rekomenduojama fizioterapija, tempimo ir raumenų jėgą stiprinantys pratimai.Be recepto parduodami vaistai nuo skausmo ir trumpalaikis įtvaro naudojimas taip pat gali padėti sumažinti skausmą.
Epiduralinės arba nervų blokados injekcijos taip pat gali suteikti laikiną palengvėjimą, jei kojos kelia diskomfortą.
Jei nechirurginis gydymas nepadeda, sprendimas gali būti skoliozės operacija.
Apibendrinant, skoliozės gydymo metodai yra šie:
- Stuburo iškrypimo stebėjimas
- Skoliozės įtvaras
- Skoliozės pratimai
- Vaistai nuo skausmo
- Skoliozės operacija
Į ką atsižvelgti po skoliozės (stuburo iškrypimo) operacijos
Po skoliozės operacijos stuburas yra mažiau judrus.Atliekant intervenciją priekiniu būdu, intervencija atliekama pakėlus krūtinės ląstą po ranka.Šios operacijos trūkumas yra tas, kad po operacijos reikia naudoti korsetą.
Privalumai – stuburas išlieka judresnis, o siūlių randai lieka po pažastimi, todėl atrodo estetiškiau.
Yra keletas dalykų, į kuriuos pacientas turėtų atkreipti dėmesį po skoliozės operacijos. Kaip ir kiekviena operacija turi tam tikrą riziką, taip ir skoliozės operacijos turi tam tikrus rizikos rodiklius. Šis rodiklis yra apie 5 proc. Jei komplikacijų nėra, pacientas gali būti išrašytas per 14 dienų. Nepageidaujami rezultatai, kuriuos galima pastebėti po operacijos, yra šie:
- Infekcijas galima kontroliuoti antibiotikais.
- Po kraujavimo atsiradusį kvėpavimo sutrikimą galima sumažinti drenuojant kraują.
- Dėl sraigtų ar instrumentų lūžių reikia atlikti antrą operaciją.
- Nervų paralyžius stebimas mažiau nei 1 % atvejų (paprastai grįžtamas).
Frequently asked questions about scoliosis (curvature of the spine)
Kiek laiko gyvena skoliozės pacientai?
Negalima komentuoti, kokia yra pacientų, sergančių skolioze, gyvenimo trukmė.Gydant skoliozę pacientas pajunta palengvėjimą, tačiau jei skoliozė negydoma, labai pablogėja gyvenimo kokybė.
Kaip atpažinti skoliozę?
Skoliozė paprastai pasireiškia, kai sutrinka stuburo simetrija.Tačiau vienas klubas labiau atsikišęs nei kitas, į priekį išsikišusi krūtinės ląsta ir nugaros skausmas taip pat yra skoliozės požymiai.
Ar skoliozė sukelia paralyžių?
Vėlesnėse skoliozės stadijose gali būti nedidelė paralyžiaus rizika.
Kokios sporto šakos tinka sergant skolioze?
Ypač plaukimas ir pečių pratimai yra vieni iš judesių, kurie tinka skoliozei ir atpalaiduoja stuburą.