Turinio turinys
Reumatoidinis artritas, dar vadinamas uždegiminiu reumatu, yra lėtinė autoimuninė liga, kurios metu imuninė sistema klaidingai atakuoja sąnarius dengiančias ląsteles, sukeldama uždegimą, deformaciją ir funkcinius sutrikimus. Dažniausi reumatoidinio artrito sukeliami simptomai yra sąnarių skausmas, patinimas, sustingimas ir funkcijos praradimas. Reumatoidinis artritas, kuris gali paveikti ir kitas kūno dalis, gali būti gydomas keičiant gyvenimo būdą, taikant fizinę terapiją, vartojant vaistus arba chirurginiu būdu.
KAS YRA REUMATOIDINIS ARTRITAS (UŽDEGIMINIS REUMATAS)?
Reumatoidinis artritas yra autoimuninė liga, sukelianti sąnarių sinovijos audinių uždegimą, sukeliantį skausmą, patinimą, temperatūros padidėjimą ir sąnarių sustingimą. Reumatoidiniu artritu dažniausiai pažeidžiami rankų, riešų, pėdų, kulkšnių, kelių, pečių ir alkūnių sąnariai.Be smulkiųjų sąnarių, jis gali apimti ir organus ar kitus sąnarius.Simptomai: sąnarių skausmas, sustingimas, patinimas, nuovargis ar karščiavimas.
Uždegiminis reumatas, viena iš labiausiai paplitusių artrito rūšių, sukelia skausmą ir patinimą, riboja asmens judėjimą kasdieniame gyvenime. Negydomas jis gali sukelti negrįžtamą sąnarių pažeidimą.
KOKIE YRA REUMATOIDINIO ARTRITO ETAPAI?
Reumatoidinio artrito vystymuisi būdingi keli etapai, kurie skiriasi priklausomai nuo žmogaus.Dauguma pacientų atpažįsta šių etapų metu vykstančius sąnarių ir fizinius pokyčius.Tikėtina, kad ne visi pacientai pereis šias stadijas, taip pat skiriasi kiekvienoje stadijoje taikytini gydymo metodai.Pagrindinis reumatoidinio artrito gydymo tikslas – kontroliuoti ligos aktyvumą ir sumažinti bet kokius galinčius atsirasti negrįžtamus pažeidimus.
Ankstyvosios stadijos reumatoidinis artritas: Šioje stadijoje reumatoidiniu artritu sergantys pacientai jaučia sąnarių skausmą, patinimą ar judėjimo sunkumus.Jį dažnai lydi rytinis sustingimas, kuris išlieka tam tikrą laikotarpį.Šios stadijos metu sąnario viduje yra uždegimas.Dėl to gali būti pastebimas sąnario patinimas. Tačiau kaulų pažeidimų nepastebima.
Vidutinės stadijos reumatoidinis artritas:Tai laikotarpis, kai uždegimas pradeda pažeisti sąnario kremzlę.
Be tokių simptomų, kaip skausmas ir patinimas, dėl kremzlinio audinio pažeidimo gali būti stebimas sąnario judesių apribojimas ir judesių netekimas. Atitinkamai gali būti apribota sąnarių judesių amplitudė.
Pažengusios stadijos reumatoidinis artritas: Šioje stadijoje pažeidžiama ne tik kremzlė, bet ir kaulai.Šiuo laikotarpiu galima pastebėti daug didesnį skausmą ir patinimą.Dažnai būna susiję su nuolatiniais kaulų pažeidimais, vadinamais erozija.Kai kuriems pacientams gali išsivystyti deformacijos, raumenų silpnumas ir judesių netekimas.
Galutinės stadijos reumatoidinis artritas: Šiuo laikotarpiu, paskutinėje reumatoidinio artrito stadijoje, svarbiausia yra ne sąnario uždegimas, o nuolatiniai ligos sukelti pažeidimai.Šiuo laikotarpiu pacientams gali būti stebimas nuolatinis skausmas, patinimas ir judesių netekimas.Paprastai sumažėja raumenų jėga.Be deformacijų, atsiradusių dėl sąnarių pažeidimo, galima pastebėti ir sintezės vystymąsi, kurį galima apibrėžti kaip kaulų susiliejimą vienas su kitu ir kurio metu išnyksta sąnario funkcija.
Reumatoidinės ligos eigoje galima pastebėti mažo ligos aktyvumo arba vadinamosios remisijos laikotarpius, kai simptomai pastebimai sumažėja, taip pat etapus, vadinamus paūmėjimais, kurie paūmėja labai intensyviu skausmu ir klinikiniais duomenimis.
KOKIE YRA REUMATOIDINIO ARTRITO (UŽDEGIMINIO REUMATO) SIMPTOMAI?
Uždegiminio reumato simptomai yra skausmas, patinimas, sąnarių sustingimas, jautrumas ir raumenų skausmas.Reumatoidinio artrito simptomai skiriasi priklausomai nuo žmogaus.Įtakos turi pažeidimo mastas, pradžios amžius, kitos gretutinės ligos, klinikiniai duomenys ir eiga.
Reumatoidinio artrito, uždegiminio reumato rūšies, simptomai yra šie:
– daugiau nei vieno sąnario jautrumas, patinimas ir skausmas
– Sąnarių sustingimas, dažniausiai ryte arba po neveiklumo dėl nenaudojimo
– pirštų ir kojų pirštų, riešo ir čiurnos sąnarių pažeidimas
– Stambiųjų sąnarių, pavyzdžiui, alkūnės, peties, klubo ir kelio sąnarių, sustingimas
– nuovargis
– Apetitas ir svorio kritimas
– Pažeistų sąnarių skausmas
– Judesių ribotumas
– Sąnarių patinimas
– Padidėjusi temperatūra ir kartais paraudimas
– Sustingimas, ypač rytais arba po ilgo sėdėjimo
Reumatoidinis artritas gali sukelti bendrus simptomus, tokius kaip silpnumas, nuovargis, apetito praradimas ir, kai kuriems pacientams, karščiavimas.
KAS SUKELIA REUMATOIDINĮ ARTRITĄ?
Reumatoidinis artritas yra autoimuninė liga, kai imuninė sistema puola sąnario sinovijos audinius ir sukelia lėtinį uždegimą.Tai sukelia sąnario kaulinio audinio destrukciją ir susilpnėjimą.
KOKIE YRA REUMATOIDINIO ARTRITO RIZIKOS VEIKSNIAI?
Reumatoidinio artrito priežastys, dėl kurių imuninė sistema reaguoja ir puola paciento audinius, vis dar tiriamos.Manoma, kad tam tikri genetiniai polinkiai, asmeninės savybės, infekcija, imuninė sistema, tabako vartojimas ir aplinkos veiksniai gali būti veiksmingi vystantis reumatoidiniam artritui.
Moterys dažniau serga reumatoidiniu artritu
Reumatoidiniu artritu galima susirgti bet kuriame amžiuje, tačiau rizika susirgti šia liga didėja su amžiumi. Moterys 2-3 kartus dažniau serga šia liga nei vyrai.
Tabako rūkymas
Medicininiais tyrimais įrodyta, kad rūkymas didina riziką susirgti reumatoidiniu artritu ir gali pabloginti ligą. Rūkymas gali gerokai padidinti riziką, ypač pacientams, kurie turi tam tikrų klasių genų. Todėl reumatoidiniu artritu sergantiems pacientams patariama kuo greičiau mesti rūkyti.
Antsvoris ir nutukimas
Antsvoris taip pat gali padidinti reumatoidinio artrito išsivystymą.
Tyrimai, kuriuose nagrinėtas nutukimo vaidmuo šiai ligai išsivystyti, parodė, kad kuo daugiau žmogus turi antsvorio, tuo didesnė rizika susirgti reumatoidiniu artritu.
KAIP DIAGNOZUOJAMAS REUMATOIDINIS ARTRITAS (UŽDEGIMINIS REUMATAS)?
Reumatoidinio artrito simptomų turintiems žmonėms diagnozė nustatoma kartu įvertinus atitinkamus laboratorinius tyrimus (pvz., RF, Anti CCP) ir vaizdinimo metodus (rentgeno ar magnetinio rezonanso tyrimą).
KAIP GYDOMAS REUMATOIDINIS ARTRITAS (UŽDEGIMINIS REUMATAS)?
Ankstyvas reumatoidinio artrito atpažinimas ir kuo ankstesnis tinkamo gydymo pradėjimas yra svarbiausias gydymo sėkmės, pacientų pasitenkinimo ir galimų komplikacijų prevencijos veiksnys. Gyvenimo būdo pokyčiai, tokių įpročių, kaip rūkymas, atsisakymas, viršsvorio metimas laikantis tinkamos dietos ir reguliarus rekomenduojamų pratimų atlikimas yra ne mažiau reikšmingi nei gydymas vaistais. Reumatoidinio artrito gydymas apima:
- Vaistinis reumatoidinio artrito gydymas paprastai apima vadinamųjų ligą modifikuojančių antireumatinių vaistų vartojimą, kurie lėtina ligą, kontroliuoja simptomus ir užkerta kelią sąnarių deformacijai.
- Reumatoidiniam artritui gydyti dažnai prireikia kortizono, kuris taikomas pradiniam gydymui, o kai kuriems pacientams – ir ilgesnį laiką. Kiekvieno paciento atveju reikėtų siekti, kad būtų galima nutraukti gydymą kortizonu mažiausia galima doze ir kuo ilgesnį laiką. Skausmui malšinti taip pat gali būti vartojami įvairūs skausmą malšinantys ir priešuždegiminiai vaistai.
- Reabilitacijos sergant reumatoidiniu artritu tikslas – sumažinti paciento skausmą, išlaikyti sąnarių judesių amplitudę ir užkirsti kelią raumenų atrofijai, kuri vadinama raumenų susilpnėjimu, taip, kad būtų palaikomas gydymas vaistais.
- Fizioterapija ir reabilitacija taip pat yra svarbios sergant reumatoidiniu artritu.Kineziterapijos ir reabilitacijos gydymas apima judesių ribojimą, t. y. imobilizaciją, individualų laikysenos koregavimą, prireikus sąnario apkrovos mažinimą naudojant įtvarus, šalto ir karšto vandens aplikacijas ir gydomuosius pratimus.
- Pagrindinis reumatoidinio artrito chirurginio gydymo tikslas – sumažinti skausmą ir pagerinti funkciją. Reumatoidinio artrito chirurginio gydymo poreikis paprastai pripažįstamas kaip netiesioginis sąnario destrukcijos ir nesėkmingo medikamentinio gydymo rodiklis, nors šiandien kai kuriems pacientams gali prireikti ir chirurginių biopsijos operacijų diagnostikos tikslais.
- Chirurginio gydymo metodai apima profilaktinę arba gydomąją artroskopiją ir sinovektomiją, gydomąją rezekcinę artroplastiką, artrodezę arba visišką sąnario endoprotezavimą.
- Be to, artrodezė, t. y. sąnario užšaldymas ir fiksavimas tam tikroje padėtyje, kai kuriems pacientams gali būti taikoma tokiems sąnariams kaip riešas, pėda ar čiurna.Ši procedūra gali būti atliekama siekiant palengvinti nuolatinį sąnarių skausmą, kurio neįmanoma išvengti įtvaru ir vaistais.
DAŽNIAUSIAI UŽDUODAMI KLAUSIMAI APIE REUMATOIDINĮ ARTRITĄ
Kokia liga yra reumatoidinis artritas?
Reumatoidinis artritas yra lėtinė uždegiminė liga, kurią sukelia imuninė sistema, atakuojanti organizmo audinius. Imuninė sistema puola sąnarius, todėl išsiskiriant tam tikriems fermentams ir citokinams sustorėja sinovija, nyksta ir pažeidžiami kremzlinis ir kaulinis audiniai. Sergant reumatoidiniu artritu dėl imuninės sistemos puolimo prieš savo paties audinius atsiradęs audinių pažeidimas sukelia ilgalaikį arba lėtinį skausmą, natūralios sąnario formos ir struktūros pablogėjimą bei sąnario judesių apribojimus, nes ilgainiui pažeidžiamos aplink sąnarį esančios sausgyslės ir raiščiai.
Ar reumatoidinis artritas yra genetinė liga?
Nors reumatoidinis artritas nėra paveldima liga, tam tikros genetinės savybės gali padidinti riziką susirgti šia liga. Tyrimai atskleidė keletą genetinių rodiklių, kurie didina šią riziką.Šių genetinių žymenų, kurie, kaip nustatyta, yra susiję su imunine sistema, lėtiniu uždegimu ir ypač reumatoidiniu artritu, turėjimas nebūtinai reiškia, kad išsivystys reumatoidinis artritas.
Į ką turėtų atkreipti dėmesį reumatoidiniu artritu sergantys pacientai?
Pacientai, kuriems diagnozuotas reumatoidinis artritas, turėtų ne tik žinoti apie gydymą, bet ir būti kantrūs, nes jie serga lėtine liga.Labai svarbu reguliariai ir tinkamais laiko tarpais stebėti ligą ir be pertraukų tęsti gydymą.Sergantiesiems reumatoidiniu artritu patariama šiek tiek pakeisti savo kasdienį gyvenimą ir gyvenimo būdą.
Reguliarus fizinis aktyvumas ne tik naudingas kovojant su liga, bet ir mažina riziką susirgti kitomis ligomis, pavyzdžiui, širdies ligomis, diabetu ir depresija. Todėl idealiu atveju suaugusiesiems rekomenduojama išlikti aktyviems, užsiimant vidutinio sunkumo fizine veikla, pavyzdžiui, vaikščiojant, plaukiojant ar važinėjant dviračiu 30 minučių per dieną penkias dienas per savaitę. Pacientams taip pat primygtinai rekomenduojama kovoti su nutukimu vengiant viršsvorio, sveikai maitintis ir mesti rūkyti.
Kokių atsargumo priemonių turėtų imtis reumatoidiniu artritu sergantys pacientai nėštumo metu?
Reumatoidiniu artritu sergančioms moterims rekomenduojama prieš pastojant gauti reikiamas konsultacijas ir, jei įmanoma, planuoti nėštumą, kai liga kontroliuojama.Atsižvelgiant į tai, kad kai kuriuos ligai gydyti vartojamus vaistus griežtai draudžiama vartoti nėštumo metu, labai svarbu prieš nėštumą peržiūrėti gydymą vaistais, kad būtų nustatytas tinkamas gydymo planas ir įvertinta galima rizika.
Stebėjimo tyrimai parodė, kad reumatoidinio artrito eiga dažnai keičiasi nėštumo metu. Nustatyta, kad maždaug 50 % reumatoidiniu artritu sergančių nėščiųjų ligos aktyvumas yra nedidelis, o 20-40 % reumatoidiniu artritu sergančių pacienčių trečiajame nėštumo trimestre gali pasiekti remisiją; tačiau nėštumo metu maždaug 20 % pacienčių gali pasireikšti paūmėjimai, dėl kurių labai padidėja reumatoidinio artrito aktyvumas.Be to, kai kuriose pacientų serijose pastebėta, kad ligos paūmėjimo po gimdymo dažnis gali siekti 45 %.
Ar augaliniai vaistai duoda sėkmingų rezultatų gydant reumatoidinį artritą?
Nėra nė vieno augalinio vaisto, kurio veiksmingumas gydant reumatoidinį artritą būtų įrodytas ir kuris būtų patekęs į kasdienę praktiką. Tačiau yra daug perspektyvių ir šiuo metu atliekamų augalinių vaistų mokslinių tyrimų.
Ar augaliniai vaistai duoda sėkmingų rezultatų gydant reumatoidinį artritą?
Nėra nė vieno vaistažolių preparato, kurio veiksmingumas gydant reumatoidinį artritą būtų įrodytas ir kuris būtų įtrauktas į kasdienę praktiką.Tačiau yra daug perspektyvių ir šiuo metu atliekamų žolinių vaistų mokslinių tyrimų.
Kaip turėtų maitintis reumatoidiniu artritu sergantys pacientai?
Pacientams, sergantiems reumatoidiniu artritu, rekomenduojama tinkamiausia dieta yra Viduržemio jūros regiono dieta, kurioje yra mažai sočiųjų riebalų.Viduržemio jūros regiono dieta – tai dieta, kurioje gausu šviežių daržovių ir vaisių, baltos mėsos, pavyzdžiui, žuvies ir vištienos, kuri yra sveikesnė, nėra kepimo ir sunkių patiekalų, ji saugo širdies ir kraujagyslių sveikatą. Nustatyta, kad Viduržemio jūros regiono dieta padeda pagerinti ligos simptomus ir slopina uždegimą. Lėtinis uždegiminis procesas, kurį sukelia liga, gali padidinti svorio mažėjimą, raumenų irimą ir su tuo susijusį baltymų poreikį.Todėl taip pat labai svarbu, kad pacientai gautų pakankamą energijos, baltymų ir kalcio poreikį.
Vitaminas D yra labai svarbus vitaminas raumenų ir kaulų bei imuninei sistemoms. Yra nuomonių, kad vitamino D trūkumas reumatoidiniu artritu sergantiems pacientams gali būti viena iš uždegiminio reumato priežasčių arba sukelti ligos priepuolius.Dėl šios priežasties uždegiminiu reumatu sergantiems pacientams rekomenduojama kuo daugiau mėgautis saule, o pacientams, kurių vitamino D kiekis yra mažas, pasitarus su gydytojais, vartoti tinkamus vitamino D papildus. Maisto produktai ar gaminiai, kurių sudėtyje yra omega 3, folio rūgšties ir kurkumino (ciberžolės), yra vieni iš papildomų maisto papildų, rekomenduojamų sergant reumatu.
Be to, reumatoidiniu artritu sergantiems pacientams patariama vengti arba iki minimumo sumažinti keptos mėsos ir kitų keptų ne mėsos produktų, cukraus, rafinuotų angliavandenių, konservantų, skonio stipriklių, glitimo ir alkoholio vartojimą.
Ar reumatoidiniu artritu serga vaikai?
Jaunatvinis idiopatinis artritas (anksčiau žinomas kaip jaunatvinis reumatoidinis artritas) yra dažniausia vaikų uždegiminė sąnarių liga.Yra apibrėžiamos formos, priklausomai nuo pažeistų sąnarių skaičiaus ir lydinčių sisteminių simptomų, tokių kaip karščiavimas ir bėrimas.Poliartikulinė forma laikoma panašia į suaugusiesiems pasireiškiantį reumatoidinį artritą. Gali pasireikšti tokie sąnarių simptomai kaip skausmas, patinimas, judesių ribotumas ir paraudimas. Sergant sisteminiu ligos tipu, gali būti pažeidžiami ne tik sąnariai, bet ir kiti vidaus organai. Esant oligoartikulinei ligos formai, gali išsivystyti uveitas (akies vyzdžio uždegimas).Visiems pacientams svarbu kuo anksčiau atlikti reikiamus tyrimus ir pradėti sėkmingą gydymą.