Turinio turinys

Sėkmingo gydymo tikimybė didėja, jei krūties vėžys pastebimas anksti, reguliariai atliekant mamografiją ir savityrą namuose gerokai anksčiau, nei liga spėja užklupti pažeidžiamą organizmą. Krūties vėžio tyrimai yra esminis ginklas kovoje su krūties vėžiu, nes jie leidžia anksti nustatyti diagnozę ir išgelbėti gyvybę.

Kodėl svarbu stebėti krūtis?

Svarbu išsiugdyti įprotį savarankiškai tikrintis, ar nėra gumbų, skausmo ar neįprastų išskyrų paprastai apžiūrint krūtis.

Krūtų savityra – tai gebėjimas pastebėti pokyčius ar susirūpinimą keliančius dalykus, stebėti, kaip keičiasi krūtų forma ir dydis, užsirašyti pastebėtus pokyčius ant odos ar savijautoje. Paraudimas ar paburkimas yra pirmieji krūties vėžį signalizuoti galintys simptomai.

Apsilankymas pas šeimos gydytoją

Norint išsaugoti gerą sveikatą, svarbu reguliariai lanytis pas gydytoją. Jis gali anksti nustatyti sveikatos problemas ir nurodyti, kaip jų išvengti. Jei pastebite krūtų pokyčius, kreipkitės į gydytoją, kuris prireikus rekomenduos pasikonsultuoti su specialistais. Svarbu reguliariai tikrintis sveikatą, kad sveikatos problemas būtų galima nustatyti kuo anksčiau. Jei Jums kyla klausimų ar pastebėjote kokius nors simptomus, nedvejodami kreipkitės į pirminės sveikatos priežiūros gydytoją.

Kada ir kaip apžiūrėti krūtis arba krūtinę

Pažengusios stadijos krūties arba krūtinės ląstos tyrimai yra labai svarbūs ankstyvai diagnozei nustatyti. Pasitikrinkite krūtis pasibaigus mėnesio ciklui. Atlikdami savityrą, sužinosite, kaip paprastai atrodo ir jaučiasi jūsų krūtys, o tai gali padėti, jei vėliau pastebėsite, kad kažkas pasikeitė.

Savęs apžiūrą galima atlikti stovint prieš veidrodį, pečius atlošus atgal, o rankas tiesiog natūraliai pakėlus į šonus. Pakelkite rankas. Ieškokite bet kokių pakitimų. Galiausiai stovėdama arba gulėdama apčiuopkite krūtis šiurkščiu prisilietimu trijų pirštų galiukais. Visuomet žymėkitės savo išvaizdos pokyčius.

Į ką atkreipti dėmesį

Kreipkitės į specialistus, jeigu krūtyje arba pažastyje randate gumbelį arba sustorėjimą. Taip pat atkreipkite dėmesį į krūties dydžio ar formos pakitimus – bet kokius pokyčius, pavyzdžiui, įdubimą ar odos tempimą.

Gali būti spenelio pokyčių, pavyzdžiui, apsisukimas, išskyros iš krūties ir vietinis odos pleiskanojimas, susijęs su apčiuopiamais dariniais. Jei jaučiate krūtų skausmą, nedelsdami kreipkitės į gydytoją. Žinant šiuos požymius ir reguliariai atliekant savityrą, gali padėti sau, kad diagnozė būtų nustatyta laiku. Tai padidina išgyjimo tikimybę.

Krūtų skausmas

Tam tikru gyvenimo etapu daugelis moterų patiria mastalgiją (krūtų diskomfortą). Ji gali paveikti dvi krūtis arba vieną. Krūtų skausmas retai būna vėžio simptomas. Jis dažnai susijęs su hormonų pokyčiais, pavyzdžiui, menopauzės, nėštumo ar menstruacijų metu.

Neciklinis krūtų skausmas gali būti susijęs su raumenų ir kaulų sistemos problemomis, vaistais ir (arba) trauma. Turėtumėte atkreipti dėmesį,  jeigu atsiranda anksčiau nebuvęs  krūtų jautrumas, jei jis tęsiasi arba laikui bėgant stiprėja. Krūtų skausmo atvejais patariama kreiptis į sveikatos priežiūros specialistus, kad būtų nustatyta priežastis ir ištirtos gydymo ar gydymo galimybės.

Krūties vėžio nustatymas atliekant atrankinę patikrą

Ankstyvosios stadijos vėžį galima nustatyti tik atliekant klinikinius krūtų tyrimus ir mamogramas. Abiem atvejais atliekama palpacija (klinikinis įvertinimas, kurį atlieka gydytojas) ir mamografija, kurios metu rentgeno spinduliais apžiūrimi krūties audiniai, ieškant pokyčių, galinčių parodyti vėžį. Šie tyrimai padeda anksti nustatyti vėžį, o tai labai prisideda prie veiksmingo gydymo. Mamografijos paprastai rekomenduojamos 40 metų ir vyresnėms moterims ir toms, kurių šeimoje yra buvę krūties vėžio atvejų. Reguliarūs metiniai krūtų tyrimai, kuriuos atlieka medicinos specialistai, pagerina ankstyvo aptikimo galimybes ir yra būtini. Moterys raginamos susitikti su savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėjais ir suplanuoti patikras atsižvelgiant į rekomendacijas ir asmeninius rizikos veiksnius.

Ankstyvo vėžio nustatymo nauda

Akivaizdžiausias iš jų yra išgyvenamumas – Helmanas teigė, kad geresni rezultatai ir didesnė tikimybė pasveikti yra susiję su dviem dalykais: ankstyvas vėžio nustatymas ir veiksmingas gydymas. Be to, ankstyvas vėžio nustatymas gali sumažinti agresyvaus  gydymo, kuris pakenktų paciento sveikatai, būtinybę. Be to, ankstyvos stadijos gydymui skirti vaistai paprastai yra pigesni arba mažiau kainuoja, palyginti su vėlesnės stadijos vėžio gydymo metodais.

Be to, anksti pastebėjęs vėžį, žmogus galės labiau džiaugtis gyvenimu, nes jam neteks patirti emocinės naštos dėl vėlyvos stadijos.

Žinokite apie savo krūtų sveikatą

Pažinti savo krūtis reiškia žinoti, kaip jos atrodo ir jaučiasi kartu yra labai naudinga. Pastebėjus pokyčius, moterys gali kreiptis į specialistus. Tai užtikrina ankstyvą diagnozavimą ir didesnes išgyvenimo ir pasveikimo galimybes.

Domėkitės, kaip pačiai pasitikrinti krūtis ir jas stebėti. Sužinokite, nuo kurio amžiaus svarbu atlikti savityrą ir kada laikas pradėti tikrintis dėl krūties vėžio. Žmonės patys gali padėti sau ilgiau išlikti sveikiems, svarbu laiku pastebėti ir kreiptis pagalbos.

Jei turite krūtų ar krūtinės pokyčių

Jei pastebėjote kokių nors krūtų ar krūtinės srities pokyčių, svarbu  nedelsiant kreiptis į jus gydantį gydytoją. Jis apžiūrės bet kokius pastebėtus gumbus, įvertins skausmą, patinimą, paburkimą ar odos tekstūros pokyčius. Jūsų gydytojas atlikti krūtų apžiūrą. Jis taip pat gali rekomenduoti atlikti papildomus tyrimus, pavyzdžiui, mamografiją ar ultragarsą, kad įvertintų pokyčius. Nepamirškite aktyviai rūpintis savo krūtų sveikata.  Ankstyvas vėžio  aptikimas yra geriausia apsauga. Tyrimai gelbsti gyvybes!

Krūtų patikra

Labai svarbu atpažinti krūties piktybinį augimą pradinėje stadijoje, todėl krūties patikra yra labai svarbi. Paprastai tam atliekama mamograma (mažos spinduliuotės krūties rentgeno nuotrauka). Atliekant šią procedūrą, galima aptikti pakitimus, įskaitant gumbus ar kalcifikatus, kurie gali būti vėžio požymiai. Šis tyrimas rekomenduojamas 40 metų ir vyresnėms moterims (tačiau rekomendacijos gali skirtis priklausomai nuo rizikos veiksnių ir ligos istorijos). Norint nustatyti pokyčius ir pagerinti gydymo sėkmę, svarbu reguliariai atlikti visus tyrimus.

Sveikatos ekspertai, pavyzdžiui, gydytojai ir slaugytojos, teigia, kad jei moterys atlieka krūtų tyrimus ir mamogramas, nustačius bet kokias problemas, galima padidinti turimų gydymo priemonių rinkinį. Krūtų priežiūra turi tapti įprastos gyvenimo rutinos dalimi.

Kas yra krūties vėžys?

Kas yra krūties vėžys? Kai krūties ląstelės nekontroliuojamai auga, susidaro navikas, kuris vėliau ima plisti į kitas kūno dalis. Tai labiau moterims būdingas vėžys, tačiau jis  pasitaiko ir vyrams. Dauguma vėžio atvejų yra lengvai išgydomi, jei aptinkami ankstyvoje stadijoje.

Krūties vėžys būna karcinoma in situ (DCIS), invazinė latakų karcinoma (IDC) ir invazinė lobulinė karcinoma (ILC). Kiekvieno tipo vėžys taip pat auga skirtingai. Krūties vėžio rizika didėja su amžiumi, ji gali būti susijusi su šeimos istorija, genetinėmis mutacijomis ir paveldimumu. Gydymas gali būti skirtingas, atsižvelgiant į vėžio rūšį. Gydymas derinamas taikant chirurginį gydymą, chemoterapiją ir (arba) spindulinę terapiją arba tikslinę terapiją.

Krūties vėžio simptomai

Krūties vėžio simptomai gali būti gumbai ar sustorėjimas, jaučiamas krūtyje, pažastų zonoje. Taip pat naujai atsiradę paraudimai ar įdubimai. Prie kitų simptomų priskiriamos išskyros iš krūties, kai moteris nėra maitinanti ir krūties skausmas.

Atsiminkite, kad ne kiekvienas pokytis praneša apie vėžį. Tačiau pastebėjus pokyčius, visada geriausia kreiptis į gydytoją. Savityra ir tyrimai leidžia anksčiau nustatyti vėžį ir pradėti gydymą laiku. Todėl visuomet išlikite budrios, stebėdamos savo krūtis.

Krūties vėžio diagnozė

Paprastai vėžys pastebimas atliekant mamografiją arba kitą turimą dėl pastebėtų gumbų ar kitų krūties pokyčių. Papildomi tyrimai, pavyzdžiui, biopsija, atliekami siekiant patvirtinti, kad yra vėžinių ląstelių, ir galiausiai nustatoma diagnozė.

Diagnozavus vėžį, gali prireikti atlikti skenavimą, kad būtų galima nustatyti, kiek vėžys išplitęs. Tokie tyrimai padeda sveikatos priežiūros paslaugų teikėjams parinkti geriausią gydymo strategiją. Tai gali būti operacija, chemoterapija, spindulinė terapija arba kitas gydymas. Šiuo sunkiu laikotarpiu gali padėti specialistai, artimieji ir draugai.

Krūties vėžio gydymas

Krūties vėžio gydymo būdai nustatomi atsižvelgiant į daugumos vėžio stadiją ir tipą. Chirurginė operacija dažniausiai reikalinga navikui ir daliai aplink jį esančių audinių pašalinti. Po operacijos dažnai skiriama spindulinė terapija, kad būtų paveiktas likęs vėžys ir sumažinta ligos atsinaujinimo rizika. Paprastai chemoterapija naikina vėžines ląsteles visame organizme (nors ji gali būti nukreipta į konkrečius organus ar audinius), kad atsikratytumėte kuo daugiau vėžinių ląstelių savo organizme.

Hormonų terapija. Hormonai padeda augti kai kuriems vėžiniams susirgimams. Imunoterapija veikia stiprindama jūsų organizmo gebėjimą kovoti su vėžinėmis ląstelėmis. Gydytojai gali paskirti geriausiai kiekvieno paciento atvejui tinkamą gydymo būdą.

Apie krūties vėžį

Krūties vėžys dažniau pastebimas moterims, bet gali būti nustatytas ir vyrams. Dėl ankstyvo vėžinių ląstelių augimo krūtyje susidaro gumbelis, kurį galima aptikti atlikus rentgeno nuotrauką arba palietus.

Klasikiniams krūties vėžio simptomams priskiriami šie: gumbas krūtyje, krūties dydžio ar formos pokyčiai, įdubimas ar išskyros iš spenelių, skausmas krūtinės srityje. Reguliarūs krūties vėžio tyrimai, tokie kaip mamografija ir klinikinis krūties tyrimas, padeda nustatyti ligą ankstyvojoje stadijoje, o kai kuriais atvejais dar prieš pasireiškiant simptomams.

DAŽNIAUSIAI UŽDUODAMI KLAUSIMAI

Krūties vėžio požymiai: guzas krūtyje arba pažastyje, krūties dydžio ar formos pokyčiai ir odos pokyčiai, pavyzdžiui, paraudimas ar įdubimas.

Moterys raginamos savarankiškai tikrintis 20-ies metų amžiaus, taip pat kreiptis į sveikatos priežiūros specialistus tyrimams.

Ankstyvas ligos nustatymas pagerina gydymo galimybes ir gerokai padidina išgyvenimo tikimybę.

Medicinos specialistai rekomenduoja vyresnėms nei 40 metų moterims mamografiją atlikti kas vienerius ar dvejus metus.

Patikra padeda aptikti ankstyvą vėžį (t. y. kai jis yra mažiausias ir gali būti lengviausiai pašalintas), todėl kartais jį galima išgydyti neoperuojant.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Atgal
WhatsApp
Phone
English