Turinio turinys

Magnetinio rezonanso tomografija – tai metodas, naudojamas po oda esantiems audiniams ir organams vizualizuoti. MRT prietaisas plačiai naudojamas diagnozei nustatyti arba stebėti, kaip gerai reaguojama į taikomą gydymą. Skirtingai nei kompiuterinė tomografija, taikant šį metodą nenaudojami kenksmingi jonizuojantys rentgeno spinduliai, todėl jis laikomas patikimesniu vaizdavimo metodu. Magnetinio rezonanso tomografija, kuri daugiausia naudojama minkštiesiems audiniams ir nervų sistemai apžiūrėti, yra daugelio ligų diagnostikos metodas. Jis labai svarbus diagnozuojant vėžį, infekcines ligas, neurologines ligas ir vertinant pažeidimus.

Kas yra magnetinio rezonanso tyrimas?

Magnetinio rezonanso tomografija – tai vaizdo gavimo technologija, besiskirianti nuo invazinių metodų, leidžianti gauti išsamius 3D anatominius vaizdus. Ligoms nustatyti, diagnozuoti ar gydymui stebėti naudojamas prietaisas pasižymi pažangiomis technologijomis. Magnetinio rezonanso technologija leidžia gauti išsamius organų ir audinių vaizdus, nustatant protonų sukimosi ašies krypties pokytį vandens struktūros atomuose, sudarančiuose gyvus audinius.

Magnetinio rezonanso tomografai daugiausia naudojami kūno be kaulų ir minkštųjų audinių vaizdavimui. Šis metodas, kuriam nenaudojama kenksminga jonizuojančioji rentgeno spinduliuotė, skiriasi nuo kompiuterinės tomografijos ir leidžia gauti aiškesnius vaizdus. Jį galima naudoti išsamiems smegenų, raumenų, širdies ir kraujagyslių tyrimams.

Norint padaryti magnetinio rezonanso tomografijos vaizdą, galima įsivaizduoti, kad pacientas yra įdėtas į didžiulį magnetą. Kad gauti vaizdai būtų aiškūs, pacientas fotografavimo metu turi nejudėti. Pacientas imobilizuojamas juostomis arba specialiais aparatais. Prietaise, kuris naudoja protonų greitį, kad susilygintų su magnetiniu lauku, kontrastinės medžiagos gali pagerinti vaizdo kokybę arba atlikti greitesnį procesą. Kuo greičiau protonai suderinami, tuo geresnė vaizdo kokybė ir išsamesnis tyrimas.

Palyginti su rentgeno spinduliais ir kompiuterine tomografija, MRT neskleidžia jonizuojančiosios spinduliuotės, tačiau naudoja stiprų magnetinį lauką. Todėl prieš tyrimą turi būti tiksliai įvertinta paciento sveikatos būklė. Žmonėms su implantais, tokiais kaip širdies stimuliatoriai, klajoklio nervo imitatoriai, insulino pompos, giliųjų smegenų imitatoriai ar endoskopinės kapsulės, MRT tyrimas netinka. Moterims, kurioms įtariamas nėštumas arba kurios yra nėščios, nerekomenduojama atlikti magnetinio rezonanso tyrimo pirmuosius 3 mėnesius. Todėl, jei gydytojas prašo atlikti magnetinio rezonanso tomografiją, pacientas turėtų pasidalyti su gydytoju visa informacija apie savo dabartinę sveikatos būklę.

Difuzijos magnetinio rezonanso tyrimas

Difuzijos MRT – unikalus magnetinio rezonanso skenavimo metodas – naudojamas vandens molekulėms organizme tirti. Šis metodas, leidžiantis išmatuoti atsitiktinį vandens molekulių judėjimą audiniuose, taikomas siekiant nustatyti pokyčius ar patologijas ląstelių lygmeniu. Difuzinis magnetinis rezonansas tampa vis svarbesnis nustatant insultą, vertinant navikus, diagnozuojant infekcijas, vertinant smegenų traumas ir tiriant neurologines ligas.

Kontrastinis magnetinio rezonanso tomografijos tyrimas

Tai magnetinio rezonanso tyrimas naudojant kontrastinę medžiagą arba kontrastinę medžiagą. Kontrastinė medžiaga gali būti naudojama siekiant aiškiau aptikti skirtumus tarp audinių. Kontrasto sustiprintas magnetinis rezonansas taip pat gali būti naudojamas tam tikroms struktūroms geriau vizualizuoti. Jis gali būti naudojamas navikams aptikti ir apibūdinti, kraujagyslių struktūrai tirti, infekcijoms nustatyti, uždegiminėms būklėms stebėti ir centrinei nervų sistemai tirti. Atliekant magnetinio rezonanso tomografijos tyrimus su kontrastu, į veną švirkščiama medžiagos. Medžiagai patekus į kraują, ji patenka tarp kraujagyslių ir audinių, o skystis labiau kaupiasi pakitusiose vietose. Taigi šios sritys tampa ryškesnės ir jas galima efektyviau įvertinti.

Smegenų MRT

Smegenų magnetiniu rezonansu tiriamas smegenų audinys, pažeidimai, smegenų augliai ar kitos patologijos. Smegenų magnetinis rezonansas gali būti atliekamas su kontrastu arba be jo. Jei jis atliekamas su kontrastu, galima gauti išsamesnės informacijos apie smegenis. Kai kuriais atvejais gydytojas gali paprašyti atlikti abu vaizdus. Tokiais atvejais pirmiausia atliekamas skenavimas be kontrasto. Atlikus skenavimą, pacientui į veną suleidžiama kontrastinių dažų ir atliekamas skenavimas su kontrastu.

Stuburo magnetinio rezonanso tomografija

Atliekant stuburo magnetinio rezonanso tomografiją vertinamos nugaros smegenys, diskai, slanksteliai ir kitos struktūros. Jis naudojamas nugaros skausmams, nugaros smegenų pažeidimams ir stuburo navikams diagnozuoti. Kai kuriais atvejais gali būti atliekamas ir kaklo MRT.

Sąnarių MRT

Šio tipo magnetinio rezonanso metu tiriami sąnariai, sąnarių raiščiai, raumenys ir aplinkiniai audiniai. Tai metodas, paprastai naudojamas sporto traumoms diagnozuoti ir gydyti. Remiantis gautais duomenimis, taip pat galima nustatyti, ar pacientui reikalinga chirurginė intervencija.

Pilvo srities MRT

Pilvo srities magnetinis rezonansas yra filmavimo metodas, naudojamas pilvo srities organams, pavyzdžiui, kepenims, inkstams, kasai ir žarnynui, tirti. Pilvo srities magnetinio rezonanso metu galima aptikti auglius, cistas, infekcines ligas ir pilvo ertmės problemas.

Dubens magnetinio rezonanso tomografija

Dubens magnetinio rezonanso tomografija atliekama siekiant ištirti apatinės pilvo dalies organus, tokius kaip gimda, kiaušidės, prostata ir šlapimo pūslė. Tai vaizdinimo metodas, kuris gali būti taikomas diagnozuojant reprodukcinių organų ligas, dubens skausmą ir vėžį.

Krūtų MRT

Jis gali būti taikomas išsamiai ištirti krūties audinius ir diagnozuoti krūties vėžį. Tvirta diagnozė gali būti nustatyta kartu su krūties mamografijos ir ultragarso tyrimo rezultatais.

Širdies MRT

Juo tiriama širdis ir kraujagyslės. Širdies MRT tiriama širdies raumens funkcija, vizualizuojama širdies vožtuvų ir kraujagyslių struktūra, įvertinama kraujo tėkmė.

Kraujagyslių MRT

Naudojamas kraujagyslėms tirti. Tai vaizdavimo metodas, naudojamas aterosklerozei, išsiplėtusioms kraujagyslėms (aneurizmoms) ir kitoms kraujagyslių problemoms įvertinti.

Spektroskopijos MRT

Magnetinio rezonanso tomografijos metodai taip pat gali būti naudojami organizme esantiems cheminiams komponentams analizuoti. Šis vertinimas gali būti reikalingas, ypač tiriant smegenų auglius ir medžiagų apykaitos sutrikimus. Tuomet reikiamas analizes galima atlikti naudojant spektroskopijos MRT.

Funkcinis MRT

Funkciniu magnetinio rezonanso tomografu tiriama smegenų veikla. Jis labai svarbus tiriant pažintines funkcijas, nes parodo konkrečių smegenų sričių suaktyvėjimą. Kitoms kūno dalims tirti galima naudoti įvairių tipų MRT. Gydytojas nusprendžia, kurį MRT tyrimą naudoti, atsižvelgdamas į paciento sveikatos būklę. Gauti rezultatai gali būti naudojami ligai diagnozuoti arba nustatyti, kaip veikia dabartinis gydymas.

Situacijos, kai naudojamas MRT

MRT padeda gydytojams diagnozuoti ligą ar traumą ir leidžia stebėti, kaip sekasi gydyti. MRT aparatai gali būti naudojami įvairioms kūno dalims tirti. Ligos, kurias galima diagnozuoti, skiriasi priklausomai nuo filmuojamos srities. Tiriamas sritis ir tikrinamas ligas galima išvardyti taip. Smegenų ir nugaros smegenų MRT galima nustatyti šias ligas

  • Aneurizma
  • galvos smegenų pažeidimas
  • Vėžys
  • Išsėtinė sklerozė (MS)
  • Nugaros smegenų pažeidimai
  • Paralyžius
  • Vidinės ausies problemos
  • Akių problemos

Analizuojant širdies ir kraujagyslių struktūrą, vertinamos šios ligos ar sveikatos būklė.

  • Užsikimšusios kraujagyslės
  • Širdies priepuolio padaryta žala
  • Širdies ligos
  • Perikarditas (širdį supančio audinio uždegimas)
  • Aortos, pagrindinės kūno arterijos, problemos
  • Širdies struktūros problemos

Magnetinio rezonanso tomografija taip pat naudojama kaulams ir sąnariams tirti. Atliekant nuotraukas galima suabejoti, ar yra toliau išvardytų ligų:

  • Artritas
  • Kaulų infekcijos
  • kaulų vėžys
  • Sąnarių pažeidimai
  • stuburo diskų problemos
  • Nervų problemos, galinčios sukelti kaklo ar nugaros skausmus

Magnetinio rezonanso tomografija taip pat gali būti naudojama organų būklei tikrinti ir bendrai sveikatos patikrai. MRT galima nuskenuoti krūtis, kepenis, inkstus, kasą, kiaušides ir prostatą ir įvertinti esamą jų sveikatos būklę.

Kaip atliekamasmagnetinio rezonanso tyrimas (MRT )?

Klasikinis magnetinio rezonanso tomografas yra milžiniško vamzdžio su skylutėmis abiejuose galuose formos. Šį vamzdelį supa magnetas. Pacientai guli ant lovos, esančios vamzdžio viduryje, o asmens vieta fiksuojama taip, kad atitinkama fotografuojama sritis būtų prietaiso viduje. Tik skenuojama kūno dalis yra aparato viduje, o kita dalis – už aparato ribų. Užtikrinus reikiamą padėtį, pradedama fotografuoti. Kontrastinio MRT atveju kontrastinis dažiklis pacientui suleidžiamas per rankos ar plaštakos veną. Dėl šio dažiklio kūno struktūros matomos aiškiau. MRT principas pagrįstas stipraus magnetinio lauko sukūrimu. Prie prietaiso prijungtas kompiuteris priima magnetinio rezonanso signalus ir naudoja juos vaizdų serijai sukurti. Kiekvienoje gautoje nuotraukoje matomas plonas kūno pjūvis. Atlikti magnetinio rezonanso tomografiją kai kuriems žmonėms gali kelti stresą dėl jos keliamo triukšmo ir uždaros erdvės prietaiso viduje. Tokiais atvejais kai kuriems pacientams gali būti taikomos raminamosios priemonės. Taigi skenavimas gali būti atliekamas lengvesnėmis sąlygomis. Tyrimo metu girdimas garsus daužymas arba stuksenimas. Šis prietaiso skleidžiamas garsas laikomas normaliu, todėl pacientams nėra pagrindo panikuoti. Garsą sukelia prietaisas, generuojantis energiją nuotraukoms daryti. Kai kuriais atvejais garsui prislopinti galima naudoti ausų kištukus arba ausines. Atliekamo skenavimo trukmė priklauso nuo to, kokioje srityje taikomas skenavimas arba ar atliekamas kontrastinis skenavimas.

Dažniausiai užduodami klausimai

Kiek minučių trunka magnetinio rezonanso tyrimas?

MRT tyrimo trukmė priklauso nuo tiriamos srities ir nuo to, ar tyrimas atliekamas su kontrastu, ar be kontrasto. Fotografavimas gali trukti nuo 20 iki 90 minučių.

Kada gaunamas magnetinio rezonanso tyrimo rezultatas?

Kai gaunami magnetinio rezonanso tyrimo rezultatai, jie gali skirtis priklausomai nuo tam tikrų veiksnių. Atlikto magnetinio rezonanso tomografijos tyrimo tipas, nuskaitytų regionų skaičius arba rezultatų interpretacija gali turėti įtakos laikui, per kurį galima gauti tyrimo rezultatus. Sveikatos priežiūros įstaigos, kurioje atliekama procedūra, radiologų darbo krūvis taip pat gali pailginti laukimo laiką. Nors stebėjimai fotografavimo metu sudaro pirmąjį rezultatų etapą, visiškas interpretavimas ir ataskaitos pateikimas paprastai trunka nuo 1 iki 3 dienų.

Kas daroma po magnetinio rezonanso tomografijos tyrimo?

Po MRT tyrimo atliekami tam tikri veiksmai, kuriais siekiama įvertinti procedūros rezultatus ir nustatyti būtiną gydymą ar tolesnius veiksmus. Radiologas, dirbantis atitinkamos sveikatos priežiūros įstaigos magnetinio rezonanso tomografijos centre, ištiria gautus rezultatus ir juos pateikia. Gydytojas įvertina radiologo parengtą ataskaitą ir pateikia reikiamą informaciją pacientui. Jei diagnozuojama kokia nors sveikatos problema, planuojamas paciento gydymas ir pradedamas gydymo procesas.

Ar nėščios moterys gali naudotis magnetinio rezonanso tomografija?

MRT yra vaizdinimo metodas, neturintis šalutinio poveikio. Dėl šios savybės metodą galima saugiai naudoti diagnostikos tikslais net mažiems kūdikiams ir nėščioms moterims. Nepaisant to, reikėtų stengtis nenaudoti jo pirmaisiais 3 nėštumo mėnesiais, nebent tai būtina. Moksliniai tyrimai rodo, kad magnetinio rezonanso tomografija yra vienas saugiausių vaizdinimo metodų nėštumo metu. Tačiau kai kurių magnetinio rezonanso tyrimų metu į veną vartojama kontrastinė medžiaga, vadinama gadoliniu. Nėštumo metu nerekomenduojama atlikti magnetinio rezonanso tomografijos tyrimų naudojant kontrastinę medžiagą.

Ar magnetinio rezonanso tomografijoje yra radiacijos?

MRT tyrimų metu nenaudojami jonizuojančiosios spinduliuotės spinduliai, kurie kenkia sveikatai. MRT skenavimui naudojami magnetiniai laukai ir radijo bangos. Šiomis bangomis galima sukurti detalius kūno vidaus vaizdus. MRT skenavimas laikomas esminiu daugelio ligų diagnostikos metodu. Atlikus išsamius skenavimus galima teisingai diagnozuoti paciento būklę ir sudaryti idealius gydymo planus.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Atgal
WhatsApp
Phone
English