Turinio turinys

Pasaulinė vėžio statistika 2024 m.

Bendroji informacija. Vėžys yra pasaulinė sveikatos priežiūros problema. Kasmet vėžys nustatomas milijonams žmonių. Nauji duomenys, parodantys vėžio situaciją pasaulyje 2024 m. Šiame pranešime paprastai, glaustai pateikiama naujausia statistika.

Bendras sergamumas vėžiu

Manoma, kad 2024 m. visame pasaulyje atsiras apie 19,3 mln. naujų vėžio atvejų. Tai būtų nedidelis pagerėjimas, palyginus su ankstesniais metais. Bent iš dalies taip yra dėl to, kad vis daugiau žmonių gyvena ilgiau ir sulaukia tokio amžiaus, kai kyla rizika susirgti vėžiu.

Įprasti vėžio tipai

Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Tarptautinės vėžio mokslinių tyrimų agentūros (IARC) 2020 m. pasaulio vėžio statistiniais duomenimis, pasaulyje buvo užregistruota 19,3 mln. naujų vėžio atvejų ir 10,0 mln. mirčių atvejų. Tai yra blogėjanti statistika, palyginus su 18,1 mln. atvejų ir 9,6 mln. mirčių 2018 m.

Remiantis 2020 m. statistiniais duomenimis, dažniausiai diagnozuojamas vėžys buvo moterų krūties vėžys, kuris aplenkė plaučių vėžį. Apskaičiuota, kad buvo 2,3 mln. naujų atvejų (11,7 proc.), po to sekė plaučių (11,4 proc.), storosios žarnos (10,0 proc.), prostatos (7,3 proc.) ir skrandžio (5,6 proc.) vėžio susirgimai. Plaučių vėžys išliko pagrindine mirties nuo vėžio priežastimi – maždaug 1,8 mln. mirčių (18 proc.), po jo sekė storosios žarnos (9,4 proc.), kepenų (8,3 proc.), skrandžio (7,7 proc.) ir moterų krūties (6,9 proc.) vėžys.

Nors kas penktas pasaulio gyventojas per savo gyvenimą suserga vėžiu, tik 1 iš 8 vyrų ir 1 iš 11 moterų miršta nuo vėžio. Apskaičiuota, kad per 5 metus nuo vėžio diagnozės nustatymo (5 metų sergamumas) išgyvena 50,6 mln. vėžiu sergančių pacientų.

Geografiniai pokyčiai

Vėžio atvejų skaičius skiriasi priklausomai nuo regiono. Išsivysčiusiose šalyse sergamumas vėžiu yra didelis. Iš dalies dėl to kalta ilgesnė gyvenimo trukmė ir geresnės diagnostikos priemonės.

Lyčių skirtumai

Vėžys vyrus ir moteris veikia skirtingai. Vėžys yra dar viena liga, kuria dažniau serga vyrai, nei moterys. Dažniausiai tarp vyrų paplitęs prostatos vėžys. Moterų tarpe pirmoje vietoje yra krūties vėžys. Be to, vyrai nuo vėžio miršta dažniau.

Vaikų vėžys

Vaikų vėžys yra nedažnas, bet rimtas. Iki 2024 m. maždaug pusė milijono vaikų visame pasaulyje sirgs vėžiu. Tarp vaikų dažniausiai pasitaikanti vėžio rūšis yra leukemija. Daugelyje išsivysčiusių šalių vaikų išgyvenamumo dėl vėžio rodikliai gerėja, tačiau tai netaikoma ŽIV užsikrėtusiems vaikams, kurių susilpnėjusi imuninė sistema skatina kai kurių Burkito limfomos atmainų augimą.

Išgyvenamumo dėl vėžio rodikliai

Daugelio vėžio rūšių išgyvenamumo rodikliai gerėja. Svarbiausi veiksniai yra ankstyvas nustatymas ir geresnis gydymas, todėl, pavyzdžiui, krūties vėžio 5 metų išgyvenamumo rodiklis šiuo metu siekia daugiau kaip 80 proc. Vis dėlto tokie vėžiai kaip kasos vėžys tebėra piktybiniai navikai, kuriuos lengva supainioti su gerybinėmis ligomis.

Vėžio prevencija

Daugelio vėžinių susirgimų išgyvenamumo rodikliai pagerėjo. Tai lemia ankstyvas nustatymas ir geresnis gydymas. Pavyzdžiui, krūties vėžio 5 metų išgyvenamumo rodiklis šiuo metu siekia daugiau kaip 80 proc. Tačiau kitos vėžio rūšys, įskaitant kasos vėžį, tebėra mirtinai pavojingos.

Vėžio atrankinė patikra

Prevencija – esminis vėžio susirgimų atvejų mažinimo kelias. Gyvenimo įpročių pokyčiai taip pat mažina riziką susirgti vėžiu. Nerūkyti, gerai maitintis ir būti aktyviam – tai kiti dalykai, kurie padeda išvengti vėžio. Kai kurių vėžinių susirgimų galima išvengti skiepais (pvz., ŽPV vakcina).

Vėžio gydymas

Kaip pavyzdį galima pateikti mamografiją dėl krūties vėžio ir kolonoskopiją dėl storosios žarnos vėžio. Ankstyvos intervencijos rezultatai paprastai būna geresni. Reguliarios patikros programos rengiamos vis daugiau šalių.

Moksliniai tyrimai ir inovacijos

Moksliniai tyrimai yra labai svarbūs siekiant pažangos vėžio gydymo srityje. Pastaruoju metu mokslininkai tirai naujus vaistus ir gydymo būdus, tačiau šios inovacijos turi būti patvirtintos klinikiniais tyrimais.

Pagalba pacientams

Parama yra labai svarbi vėžiu sergantiems pacientams. Reikia fizinės, emocinės ir finansinės paramos. Organizacijų, kurios siūlo pagalbą indėlis yra labai svarbus vėžio gydymo naujovėms.

Valdžia ir politika

Vyriausybės raginamos imtis vėžio kontrolės veiksmų Daugelyje šalių yra parengti nacionaliniai vėžio kontrolės planai. Juose aptariama vėžio prevencija, diagnostika ir priežiūra. Taip pat bendradarbiaujama tarptautiniu mastu.

Ateities perspektyvos

Technologijų ir medicinos pažanga teikia vilties vėžio priežiūros horizonte. Tikimės, kad daugiau mokslinių tyrimų ir paramos užtikrins geresnius vėžio gydymo rezultatus. Kova su šiuo susirgimu gali būti sėkminga tik susitelkus visai visuomenei.

DAŽNIAUSIAI UŽDUODAMI KLAUSIMAI

Plaučių, krūties, storosios žarnos, prostatos ir skrandžio vėžys – penkios dažniausiai pasaulyje pasitaikančios vėžio rūšys. Kai kuriuose regionuose ar populiacijose jos gali pasireikšti dažniau nei kitose.

Vėžys yra vienas iš pagrindinių veiksnių, lemiančių geros sveikatos trūkumą, ankstyvą mirtį ir padidėjusias žmonių bei ištisų šeimų medicinines išlaidas. Kiekvienas pacientas mūsų žemyne dažnai sunaudoja daug asmeninių išteklių, todėl susirgus vėžiu, jau ir taip silpnoms sveikatos priežiūros sistemoms tenka neapsakoma našta, o tai neigiamai veikia ekonomiką. Gydymui, priežiūrai ir moksliniams tyrimams reikia daug lėšų.

Pagrindiniai veiksniai, lemiantys didėjantį vėžio atvejų skaičių pasaulyje, yra gyvenimo būdo pasirinkimas (rūkymas, prasta mityba), aplinkos įtaka, visuomenės senėjimas ir genetinis polinkis.

Taip, skirtumai egzistuoja dėl sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumo skirtumų, atrankinės patikros ir diagnostikos galimybių skirtumų, socialinių ir ekonominių veiksnių bei esamų gydymo galimybių.

Visuomenės švietimo gerinimas, veiksmingų atrankinės patikros programų įgyvendinimas, sveikos gyvensenos propagavimas ir vienodų galimybių naudotis sveikatos priežiūros paslaugomis užtikrinimas yra esminės strategijos, siekiant pažangos vėžio prevencijos srityje.

Apibendrinimas

2024 m. statistiniai duomenys parodė iššūkius, kuriuos reikia spręsti sergant šia sudėtinga liga. Nors gydymas pažengė į priekį, o visuomenės informavimo kampanijos kai kuriais atžvilgiais pagerino rezultatus, didėjanti nelygybė primena, kad reikia toliau skatinti mokslinius tyrimus, prevencijos programas ir plėsti sveikatos priežiūros infrastruktūrą.

Svarbu ne tik planuojama nacionalinė sveikatos priežiūra, bet ir tarptautinis bendradarbiavimas ir investicijos, kad būtų sumažinta vėžio problema, nuo kurios kenčia žmonės visais gyvenimo tarpsniais visame pasaulyje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Atgal
WhatsApp
Phone
English